Dzień Świętego Patryka w Lublinie. Akcja Global Greening 2020. Budynki podświetlone na zielono

i

Autor: Pixabay/jozefbabij

Dzień Świętego Patryka w Lublinie. Akcja Global Greening 2021. Budynki podświetlone na zielono

2021-03-17 12:07

Dzień Świętego Patryka będzie obchodzony także w Lublinie. 17 marca to narodowe święto Irlandczyków, ale w jego obchody włącza się cały świat. Tym bardziej że symbolizuje rychłe nadejście wiosny i radość (którą niektórzy utożsamiają z wyśmienitym piwem). Akcja Global Greening 2021 będzie obecna także w Polsce i także w Lublinie. Budynki zostaną podświetlone na zielono.

Dzień Świętego Patryka w Lublinie. Miasto włącza się w akcję Global Greening 2021, która – jak sama nazwa wskazuje – jest obecna na całym świecie i polega na zazielenieniu przestrzeni publicznej. Zieleń to kolor jednoznacznie kojarzący się z 17 marca. Gdzie w Lublinie będzie można zobaczyć zieloną elewację?

W całej Polsce wiele budynków rozbłyśnie dziś wieczorem na zielono. Na taki gest z okazji Dnia Świętego Patryka zdecydował się m.in. Gdańsk. W stolicy Pomorza kolory nadziei zyska wiadukt w ciągu ul. Kościuszki i słynna fontanna Neptuna. W całej Polsce do akcji włącza się ok. 20 miast.

Jednym z nich jest Lublin. W Dniu Świętego Patryka na zielono rozbłyśnie fasada Centrum Spotkania Kultur oraz stadion Arena Lublin. W skali całego świata organizatorzy podkreślają, że w tym roku kolor zielony ma wyjątkowo mocno symbolizować nadzieję w trudnym czasie pandemii koronawirusa i jej konsekwencji: społecznych czy gospodarczych.

W dniu dzisiejszym przyłączamy się do światowych obchodów Dnia św. Patryka; od godz. 18:00 do 22:00 fasada CSK rozbłyśnie na zielono – ogłosili przedstawiciele Centrum Spotkania Kultur. Fasada budynku w centrum miasta to ogromny „ekran” i dziś cały zaświeci na zielono. Będąc w okolicy, nie sposób tego nie zauważyć.

Na zielono zaświeci się też Arena Lublin (w godz. 19.00-22.00).

Mimo że Dzień św. Patryka jest narodowym dniem Irlandii, świętuje się go na całym świecie. W ramach kampanii Global Greening miasta w różnych częściach kuli ziemskiej podświetlają swoje najbardziej rozpoznawalne obiekty na odcienie zieleni – wyjaśniają przedstawiciele CSK.

W tym roku Centrum Spotkania Kultur w Lublinie znalazło się na jednej liście z Empire State Building w Nowym Jorku, Moulin Rouge w Paryżu, Krzywą Wieżą w Pizie, Sydney Opera House oraz wieloma innymi kultowymi zabytkami; w Polsce na zielono rozbłyśnie ok. 40 obiektów w blisko 20 polskich miastach – dodają.

Lublin: Gang sutenerów rozbity. Potężna akcja policji