Ciekawostki ze wschodniej granicy w kwietniu

i

Autor: IAS Lublin Ciekawostki ze wschodniej granicy w kwietniu

Dyski, sterydy, numizmaty. Próbują przemycić przez granicę dosłownie wszystko! [ZDJĘCIA, AUDIO]

2019-05-07 18:50

Nie tylko papierosy, ale też cenne i rzadkie monety, tytoń do fajek wodnych oraz dyski twarde do komputerów – to tylko kilka przykładów niecodziennych przedmiotów, które przemytnicy próbowali przewieźć przez naszą wschodnią granicę w kwietniu.

Niemal codziennie zdarzają się próby przemytu papierosów. Wyroby tytoniowe ukryte w samochodach, pociągach i autokarach to codzienność celników. Funkcjonariusze ujawnili część kontrabandy, kontrolując pociągi przekraczające granicę Polski z Ukrainą i Białorusią. Dla przykładu, podczas kontroli pociągu towarowego wjeżdżającego z Białorusi do Polski, funkcjonariusze Oddziału Celnego z Terespola wraz z funkcjonariuszami Straży Granicznej zabezpieczyli prawie 1,5 tysiąca paczek papierosów, które owinięte w czarną folię „podróżowały” ukryte w podwoziach pięciu wagonów składu.

>>> Ruszają studenckie koncerty! Juwenalia, Kozienalia, Feliniada [PEŁNY HARMONOGRAM]


W wyniku zaledwie pięciu kontroli funkcjonariusze z Hrubieszowa, Dorohuska i Zosina, znaleźli łącznie 6272 paczki papierosów. W trzech przypadkach kontrabanda „jechała” autokarami ukryta w przerobionej podłodze, dachu lub ścianie za toaletą.

Z kolei kontrola jednego z autokarów przekraczających granicę w Terespolu zakończyła się wykryciem 1020 paczek nielegalnych papierosów. Tym razem ukryte były one w kokpicie pojazdu, a do próby przemytu przyznał się kierowca auta.

Ciekawostki ze wschodniej granicy w kwietniu

i

Autor: IAS Lublin Ciekawostki ze wschodniej granicy w kwietniu

Teraz przejdźmy do tych bardziej niecodziennych odkryć celników. Niech za przykład służy tu 43-letni obywatel Azerbejdżanu, przekraczający granicę w Hrebennem, który próbował wwieźć do Polski prawie 130 kg tytoniu do fajki wodnej. Towar ukrył w zbiorniku oraz w kołach (nawet w tym zapasowym) osobowego renault. Kontrabanda oraz pojazd zostały rzecz jasna zatrzymane.

Przemyt tytoniu do fajki wodnej udaremnili również funkcjonariusze z Dorohuska. 12 kg towaru znaleźli w bagażu 56-letniej kobiety podróżującej samochodem osobowym.

>>> Alarmy bombowe w szkołach! Co z maturą z matematyki? [AKTUALIZACJA]


Były też ciekawostki, które „jechały” na jedną z giełd staroci. W Hrebennem mundurowi natrafili na kolekcję 191 monet oraz sześciu banknotów. 20-letni obywatel Ukrainy nie zgłosił wcześniej, że chce przewieść numizmaty – ukrył je pod ubraniem. Wśród monet przeważały kopiejki o różnych nominałach, niektóre z 1924 roku. Zamiast na rynek staroci, monety trafiły do magazynu służby celno-skarbowej.

Ciekawostki ze wschodniej granicy w kwietniu

i

Autor: IAS Lublin Ciekawostki ze wschodniej granicy w kwietniu

Stosunkowo często na granicy zdarzają się też „markowe” podróbki. Pod tym względem wyróżnili się czterej mężczyźni podróżujący osobowym oplem, którzy granicę przekraczali w Dorohusku. Wieźli ze sobą 120 par skarpet i 63 sztuki okularów przeciwsłonecznych najprawdopodobniej z podrabianymi znakami światowych firm. Okulary funkcjonariusze ujawnili też w jednym z bagaży znajdujących w autokarze. Kierowca zeznał, że bagaż otrzymał od nieznajomej osoby z prośbą o przewiezienie do Warszawy, za co otrzymał 80 hrywien. To równowartość... 12 zł.

>>> Lekarz z Lublina zginął w Grecji! Jego narzeczona jest ranna


Wśród towarów zatrzymanych na granicy były też hurtowe ilości sterydów. Pewien mężczyzna wiózł w sumie 450 tabletek oraz cztery ampułki specyfiku wykorzystywanego m.in. w leczeniu ran i oparzeń. 31 dysków komputerowych wiozła z kolei 64-letnia obywatelka Ukrainy. Jej rodak przemycał natomiast sześć kilogramów... złomu miedzi. Te ostatnie przypadki dotyczyły przejścia w Hrebennem.

Ciekawostki ze wschodniej granicy w kwietniu

i

Autor: IAS Lublin Ciekawostki ze wschodniej granicy w kwietniu

Najczęściej zdarzały się jednak próby przemytu papierosów. W kwietniu, funkcjonariusze lubelskiej służby celno-skarbowej zatrzymali na granicy łącznie prawie 250 tysięcy paczek papierosów. Ich rynkowa wartość to 3,5 mln zł.
 

Zobacz WIDEO!