Drony, roboty, łaziki marsjańskie – na wyciągnięcie ręki! Drzwi Otwarte na Politechnice Lubelskiej [GALERIA, AUDIO]

2019-03-21 18:41

​Politechnika Lubelska otworzyła swoje drzwi szeroko. Każdy mógł sprawdzić, czym zajmują się tamtejsi naukowcy. Przy okazji uczniowie szkół średnich poznali szczegóły rekrutacji.

Na miejscu można było zobaczyć m.in.: drony zbudowane od podstaw przez studentów.

– Drony to nasze projekty studenckie. Cały czas je usprawniamy tak, aby były jak najbardziej autonomiczne – przyznaje Kamil Luciński, przewodniczący Koła Naukowego Elektroekologów „ELMEKOL”. – Nasze maszyny są w pełni konfigurowalne, w przeciwieństwie do tych „sklepowych” dronów. Każdy ich parametr możemy zmienić, nic nie jest przypisane na „sztywno”. Nasze drony mają też mocniejsze silniki, ich udźwig jest przez to znacznie większy.

Zobacz naszą GALERIĘ: Drzwi Otwarte na Politechnice Lubelskiej >>>

Z kolei Koło Robotyczne ma na swoim koncie m.in.… łazik marsjański. Początkujący konstruktorzy koncentrują się jednak na znacznie mniejszych maszynach, np. z wysięgnikami.

– Nasze roboty powstają m.in. za sprawą drukarek 3D – mówi Patryk Gąciarz z Koła Robotycznego. – Czas budowy zależy od stopnia zaawansowania konstruktora. Moim zdaniem laik mógłby zbudować takiego podstawowego robota w ciągu miesiąca. To kwestia wydrukowania i kupienia elementów.


>>> Lubelskie przedszkolaki powitały wiosnę! [WIDEO, AUDIO]


Przy okazji spytaliśmy też studentów „polibudy”, dlaczego właśnie taki kierunek kariery warto wybrać. Oprócz bardzo dużej szansy na znalezienie pracy – nawet jeszcze w trakcie studiów – można liczyć na duże wsparcie uczelni oraz na bogate zaplecze techniczne. Fajnie jest też samemu wymienić zepsuty kontakt elektryczny w domu czy zamontować inteligentne rolety na okna – to główne argumenty studentów. Posłuchajcie!


>>> Popularna sieć odzieżowa upada. Zamkną sklepy w Polsce, także w Lublinie!


W ramach drzwi otwartych, na uczelni odbyło się też wydarzenie „Dziewczyny na politechniki”. Nie jest bowiem tajemnicą, że naukę na uczelniach technicznych wybierają głównie panowie. Studentki, doktorantki, absolwentki i pracowniczki Politechniki Lubelskiej mówiły o swoich zawodowych i naukowych wyzwaniach, oraz codziennym życiu na uczelni.

>>> Lublin: Zwłoki mężczyzny na przystanku autobusowym. Kim był? [ZDJĘCIA]

Zobacz WIDEO!