Ruszyli z pomocą!

Dramatyczny pożar w Świerżach. Chcą odbudować dom sołtysa. Przejmujące reakcje

2022-11-08 13:29

Dramatyczny pożar i ulatniający się z butli gaz w domu rodzinnym. Dramatyczna akcja ratunkowa w rodzinie sołtysa w Świerżach na Lubelszczyźnie. Akcja służb – w tym lądujący na podwórzu śmigłowiec LPR – przyciągnęła uwagę wszystkich wokół. Jednak później to zainteresowanie nie spadło, bo ludzie ruszyli z pomocą i zaczęli organizować zbiórki. Przejmujące gesty wsparcia.

Ogień znów pokazał swoją siłę, a ludzie pokazali swoją. 2 listopada, w Dzień Zaduszny, spokojne Świerże (gm. Wohyń, pow. radzyński) na Lubelszczyźnie stały się miejscem dramatycznej akcji ratunkowej. Z żywiołem walczyło 25 strażaków.

Świerże: Pożar domu (2.11). Dramatyczna akcja ratunkowa

Do dramatycznego pożaru domu mieszkalnego doszło 2 listopada, po godz. 15.00 – informują strażacy z Radzynia Podlaskiego. Z ogniem walczyły trzy zastępy PSP i trzy OSP – w sumie 25 strażaków. Na miejscu lądował też helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, wezwany do staruszki mieszkającej w tym domu. Ranna kobieta trafiła do szpitala.

Dlaczego doszło do dramatycznego pożaru? Strażacy podejrzewają, że winna była nieszczelność instalacji kuchenki. Gaz mógł ulatniać się już wcześniej, a w momencie odpalenia palnika, doszło do zapłonu, który miał fatalne skutki.

Przejmujące reakcje sąsiadów. Ruszyła pomoc i zbiórki

Dom, w którym doszło do pożaru, należy do sołtysa wsi Świerże. Jak się okazuje, rodzina samorządowca może liczyć na wsparcie okolicznych mieszkańców. – Rodzina jest zaopatrzona. Natomiast wyzwaniem będzie wyremontowanie domu. Wiem, że akcję uruchamia lokalna społeczność – mówi Jakub Jakubowski, radny powiatowy, mieszkaniec wsi, cytowany przez Słowo Podlasia. – Zaangażowali się sołtysi, ale i zespoły śpiewacze, bo poszkodowana w pożarze pani to członkini jednego z nich – dodaje.

W Świerżach jedna z rodzin straciła dom, miejsce, w którym żyją i mieszkają. Szkody są ogromne. W dniu 13 listopada po każdej mszy świętej zostanie przeprowadzona akcja pomocy dla poszkodowanych – zapowiada w sieci Magdalena Pomorska, wiceprzewodniczącą rady gminy Wohyń, zachęcając do wsparcia. Pieniądze będą zbierane do puszek na mszach w kościele w Suchowoli oraz kaplicach parafialnych. – Przekonaliśmy się jak olbrzymie serca macie! Pomóżmy chociaż trochę i dołożymy swoją przysłowiową cegiełkę – zachęca Pomorska.

Kalendarz i internetowa zbiórka. Pomoc dla sołtysa Marka

Dzisiaj rodzina naszego sołtysa potrzebuje szczególnej pomocy. Zniszczenia i szkody są w domu ogromne. Pokrycie dachu nie nadaje się do dłuższego użytku, nadpalona stolarka dachowa jest do wymiany, podobnie instalacje, tynki i okna. Dom był ubezpieczony, ale przy aktualnych cenach nie wystarczy to nawet na podstawowe prace – piszą mieszkańcy Świerży, prosząc o wsparcie dla swoich sąsiadów.

W sieci założyli zbiórkę pieniędzy [LINK]. Są też niecodzienne pomysły na pomoc. Jakub Jakubowski chce stworzyć kalendarz, z którego dochód też trafi na konto zbiórki dla sołtysa Marka. Więcej o akcji w serwisie zrzutka.pl. Każdego dnia wybieram się na krótki spacer. Każdego dnia robię zdjęcie pięknego dębu rosnącego na miedzy. Czasami uchwycę moment, w którym na polu po jednej lub drugiej stronie miedzy pracuje Marek (sołtys mojej wsi), albo jeden z jego synów. 2 listopada 2022 r. wybuch gazu i pożar zniszczył ich dom – opisuje pomysłodawca akcji, zachęcając do wsparcia rodziny sołtysa.

To jak szybko Marek i jego rodzina wrócą do spokojnego i bezpiecznego życia, które nigdy już nie będzie takie jak przedtem, zależy tylko od nas i wielkości naszych serc. Prosimy! – piszą mieszkańcy wsi Świerże.

Lublin pożegnał gwiazdę siatkówki. Sławnego lublinianina żegnały tłumy.