Czy wolno strzelać petardami w Lublinie? Sylwester 2020: Zakaz fajerwerków w Lublinie?

i

Autor: Pixabay/lsc2jesus

Czy wolno strzelać petardami w Lublinie? Sylwester 2020: Zakaz fajerwerków w Lublinie?

2020-12-30 8:22

Czy wolno strzelać petardami w Lublinie? Sylwester i początek Nowego Roku nieodłącznie kojarzy się z… hukiem petard i fajerwerków. Czy w sylwestra 2020 obowiązuje zakaz odpalania fajerwerków w Lublinie? Wojewoda lubelski podjął decyzję i wydał zarządzenie. Zakaz fajerwerków potrwa do końca stycznia, ale… są wyjątki.

Sylwester 2020 w Lublinie. Czy 31 grudnia i w Nowy Rok wolno strzelać petardami? Czy obowiązuje zakaz używania fajerwerków? Okazuje się, że tak, ale są pewne wyjątki. Decyzję w tej sprawie podjął wojewoda lubelski.

Rozporządzenie podpisane przez Lecha Sprawkę wprowadza „zakaz używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych na terenie województwa lubelskiego”. Zakłada jedna pewne wyjątki. Sam zakaz obowiązuje do końca stycznia – z wyjątkiem 31 grudnia 2020 r. do godziny 19.00 i 1 stycznia 2021 r. od godziny 6.00.

Zobacz też: ZWŁOKI 47-LATKA na polu. Zaginął w Boże Narodzenie. Dramat w gminie Potok Górny

Oznacza to, że „legalnie” petard i fajerwerków można używać w sylwestra do godz. 19.00 i w Nowy Rok od 6.00 rano. Wojewoda lubelski przypomina też, że rozporządzenie dotyczy miejsc publicznych. Na terenie prywatnym nie obowiązuje.

Używanie wyrobów pirotechnicznych w dniach 31 grudnia 2020 r. do godziny 19.00 i 1 stycznia 2021 r. od godziny 6.00 może nastąpić jedynie z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18. roku życia – jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę – ogłosił Lech Sprawka.

Sylwester bez godziny policyjnej, ale zakaz wychodzenia z domu obowiązuje? O co chodzi? Komentarz Adama Federa [WIDEO]

Zobacz też: NOWE MIASTA na mapie Polski. Od 1 stycznia NOWOŚCI także na Lubelszczyźnie [LISTA MIAST]

Straż pożarna, policja oraz – przede wszystkim – ratownicy medyczni i lekarze – apelują jednak przede wszystkim o rozwagę podczas strzelania petardami czy odpalania fajerwerków w Lublinie i regionie. Co roku podczas sylwestra dochodzi do zbyt wielu groźnych wypadków spowodowanych przez niewłaściwe, nieostrożne używanie takiej „małej pirotechniki”.

Pamiętajmy, że nie mogą jej używać dzieci – pozwalanie im na to jest nieodpowiedzialne. Huku petard i fajerwerków boją się też zwierzęta – i dzikie i domowe.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!