Czeka nas lockdown? Kiedy wprowadzą obostrzenia? IV fala koronawirusa już w Polsce jest

i

Autor: Pixabay.com

Czeka nas lockdown? Kiedy wprowadzą obostrzenia? "IV fala koronawirusa już w Polsce jest"

2021-09-24 11:40

Jak powiedział na antenie Polsat News wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska "czwarta fala koronawirusa już w Polsce jest". Czy to oznacza lockdown i obostrzenia? Kiedy zostaną wprowadzone?

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, mamy dziś (piątek, 24.09.2021) 813 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej w woj. lubelskim (132).  Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska w Polsat News powiedział, że zwiększa się również ilość osób w szpitalach.

- W tej chwili to jest już 1258 osób, w ciągu doby przybyło 49 pacjentów. To szczególnie obserwujemy w tych województwach, gdzie niestety poziom wyszczepienia jest najmniejszy, czyli to są województwa lubelskie, podkarpackie. Tam też zwiększamy tą bazę łóżkową, także szpitale tymczasowe są już w tej chwili powoli uruchamiane, ponieważ chcemy, żeby ta dostępność była w pełni zachowana - wyjaśnił Kraska.

Obostrzenia wprowadzane powiatami?

Podkreślił, że "czwarta fala koronawirusa już w Polsce jest" i zachęcał do szczepień tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Pytany, o to co musi się wydarzyć, żeby zapadły decyzje o wprowadzaniu obostrzeń odpowiedział, że przygotowano wariant, w którym obostrzenia będą wprowadzane lokalnie:

- Mamy przygotowany wariant, który będzie punktowo, prawdopodobnie lokalnie, powiatami takie obostrzenia wprowadzał. Ten wariant będzie uwzględniał dwie zmienne - ilość osób, które są zaszczepione na danym terenie, ale także wzrost nowych zakażeń.

Zapewnił, że MZ będzie na bieżąco analizowało sytuację z miejscowym sanepidem i na tej podstawie podejmować decyzje.

- Jeżeli będzie taka deklaracja i takie zalecenie sanepidu, abyśmy wprowadzili obostrzenia na danym terenie, to będziemy je wprowadzać. To będę podobne obostrzenia jak w poprzednich falach - wskazał wiceszef MZ.

Jakie czekają nas obostrzenia?

Kraska na pytanie o to, jakiego rodzaju obostrzenia będą wprowadzane w pierwszej kolejności, przekazał: "Na pewno będziemy ograniczać duże miejsca zgromadzeń, ilość osób w komunikacji miejskiej, czy też w innych miejscach". Zaznaczył, że rząd będzie się "starał, żeby to nie dotknęło polskich przedsiębiorców, bo wiemy, jak dotkliwe dla gospodarki jest wprowadzanie, nawet lokalnie, lockdownów".

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 901 674 zakażenia. Zmarło 75 551 osób z COVID-19.

Prof. Simon odpowiada na pytania dotyczące koronawirusa
Sonda
Czy boisz się koronawirusa?