COVID-19 w Lubelskiem. Ponad 40 proc. mieszkańców zaszczepionych

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/spencerbdavis1 COVID-19 w Lubelskiem. Ponad 40 proc. mieszkańców zaszczepionych

COVID-19 w Lubelskiem. Ponad 40 proc. mieszkańców zaszczepionych

2021-12-31 14:25

COVID-19 w Lubelskiem. 41 proc. mieszkańców Lubelszczyzny jest w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Największą grupę stanowią osoby po 60 roku życia. Obecnie w regionie funkcjonuje 531 punktów szczepień. Gdzie jest najwięcej zaszczepionych? W Lublinie, ale też powiecie puławskich czy w Chełmie. A które regiony nie chcą się szczepić?

COVID-19 w Lubelskiem. W całym województwie wykonano dotychczas blisko 2,2 mln szczepień przeciwko koronawirusowi – wynika z danych, które przytacza PAP. Na Lubelszczyźnie w pełni zaszczepionych jest 867 tys. osób, czylu ok. 41 proc. całej populacji Lubelszczyzny. Najwięcej zaszczepionych mieszka w Lublinie (57 proc.), pow. puławskim (53 proc.), Chełmie (51 proc.), zaś najmniej w pow. radzyńskim i pow. lubartowskim, w których zaszczepionych jest po 40,5 proc. mieszkańców.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka informuje, że do 29 grudnia w regionie zaszczepionych zostało pierwszą dawką około 400 tys. osób powyżej 60 lat (z czego w pełni 385 tys.). W grupie wiekowej 40-59 lat zaszczepionych pierwszą dawką jest 327 tys. osób (317 tys. w pełni), natomiast 252 tys. osób w wieku od 20 do 39 lat jest po pierwszej dawce przeciw COVID-19 (240 tys. zaszczepionych w pełni).

– W grupie od 5 do 11 lat pierwszą dawkę przyjęło 3,4 tys. osób, natomiast pełną – cztery osoby. W grupie wiekowej 12-19 lat zaszczepionych zostało 59 tys. osób pierwszą dawką, a w pełni zaszczepionych jest 54 tys. osób – informuje wojewoda, cytowany przez PAP.

Obecnie w regionie funkcjonuje 531 punktów szczepień, z czego w 101 można zaszczepić dzieci. – Od podania w obecności mediów pierwszych dawek szczepionki 27 grudnia 2020 r., w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 funkcjonowały dwa punkty szczepień, w których podano łącznie około 75 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Najstarszy zaszczepiony pacjent miał 99 lat, najmłodszy pięć. Największą grupę zaszczepionych stanowiły osoby powyżej 60 roku życia – poinformowała rzecznik SPSK1 w Lublinie Anna Guzowska.

Badania kontrolne po COVID-19 – jakie wykonać?

Natomiast od początku akcji szczepień w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie pierwszą dawką zaszczepiono prawie 25 tysięcy osób. Po drugiej dawce jest niemal 23 tysiące osób, a po trzeciej - 4,5 tysiąca. – Początkowo zainteresowanie szczepieniami w naszym punkcie było ogromne. Wczesną wiosną, kiedy rozpoczęła się rejestracja, na szczepienia dla osób powyżej 60. roku życia, a niedługo później dla wszystkich zainteresowanych, w budynku Poradni Specjalistycznych SPSK Nr 4 szczepionych było dziennie nawet 800 osób – zaznaczyła rzecznik SPSK4 Alina Pospischil.

Jak zwróciła uwagę, wraz z rozwojem pandemii zainteresowanie malało. – Gwałtowny spadek nastąpił już w lipcu, kiedy do naszego punktu szczepień zgłaszało się kilkadziesiąt osób dziennie. Obecnie pierwszą dawkę szczepionki przyjmuje przy ul. Jaczewskiego średnio 20 osób dziennie, podobnie jak drugą dawkę. Najwięcej, bo ok. 130 osób dziennie, szczepionych jest dawką „przypominającą” – podkreśliła rzeczniczka.

Obecnie w tym punkcie mogą szczepić się dorośli, młodzież i dzieci od piątego roku życia. – Jeśli chodzi o ostatnią z tych grup, zainteresowanie delikatnie wzrosło. Dotychczas szczepiliśmy dzieci dwa razy w tygodniu, po 10 osób dziennie, w następnym tygodniu szczepienia będą odbywać się w poniedziałek, wtorek i środę – każdego dnia zaszczepi się ok. 20/30 osób. Zauważamy, że na szczepienia w dużej części zapisują swoje dzieci pracownicy SPSK Nr 4 – wskazała Pospischil.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 533 nowych zakażeniach i 22 zgonach z powodu COVID-19 na Lubelszczyźnie. W szpitalach na terenie regionu przebywa 929 pacjentów covidowych, w tym 108 na łóżkach respiratorowych – informuje PAP.

Sonda
Czy jesteś zaszczepiony przeciw Covid-19?