Czaszka chomika giganta pod Zamkiem Lubelskim. Na szczęście to tylko artystyczna instalacja

i

Autor: MARIUSZ MUCHA/ SUPER EXPRESS Czaszka chomika giganta pod Zamkiem Lubelskim. Na szczęście to tylko artystyczna instalacja

Chomik olbrzym w na Starym Mieście w Lublinie. Monstrualne zwierzę! [ZDJĘCIA]

2021-07-05 17:11

Lublin. Ten gryzoń musiałby mieć wielkość sporego dinozaura.... Przed Zamkiem Lubelskim pojawiła się czaszka chomika europejskiego wielkości kilku metrów! Na szczęście to jedynie instalacja studentów Architektury Krajobrazu KUL, zrobiona między innymi z plastikowych butelek. Jest jedną z atrakcji Nocy Kultury 2021, która w tym roku ma trwać... aż do 21 lipca. Zobacz zdjęcia chomika olbrzyma ze Starego Miasta w Lublinie.

Noc Kultury w Lublinie to oprócz Carnavalu Sztukmistrzów i Jarmarku Jagiellońskiego jedna z najważniejszych i najciekawszych imprez kulturalnych w Polsce. Tegoroczna odsłona zamiast jednej nocy trwa kilka tygodni – to pomysł na to, jak wyjść do ludzi w czasie pandemii. Stąd właśnie czaszka chomika europejskiego na Starym Mieście. Jest sześćdziesiąt razy większa od oryginału. Jej twórcy – studenci Architektury Krajobrazu KUL – chcieli w ten sposób zwrócić w ten sposób uwagę na gryzonia, który zagrożony jest wyginięciem. Miejsce nie jest przypadkowe – na peryferiach Lublina wciąż można go spotkać.

Zobacz też: Azja na talerzu, czyli Festiwal Kuchni Azjatyckiej w Lublinie. Było egzotycznie i bardzo smacznie (WIDEO, ZDJĘCIA)

Super Raport 06.07 (Goście: Piotr Zgorzelski - wicemarszałek Sejmu, PSL-Koalicja Polska oraz Tomasz Trela - Nowa Lewica)

Występuje on także na terenie Górek Czechowskich, gdzie jego występowanie zostało zagrożone w związku z postępującą urbanizacją. Pytanie tylko, jak długo tam przetrwa? – zastanawiają się autorzy pracy.

Lublinianom i turystom czaszka chomika giganta bardzo się podoba. – Kraków ma smoka wawelskiego, wy macie chomika lubelskiego – ocenia para turystów z Leszna w Wielkopolsce. Chomik gigant powinien pozostać na Starym Mieście na dłużej?