Choinki w Lublinie dostaną drugie życie. Ratusz chce je posadzić. Harmonogram wywozu choinek

i

Autor: Pixabay/MolnarSzabolcsErdely

Choinki w Lublinie dostaną drugie życie. Ratusz chce je posadzić. Harmonogram wywozu choinek

2021-01-14 11:59

Lublin: Choinki dostaną drugie życie. Ratusz chce posadzić bożonarodzeniowe drzewka. Urząd zachęca mieszkańców do oddawania tych, które są w dobrym stanie. Niektóre – zwłaszcza cięte – są już w fatalnym stanie i trzeba się ich pozbyć. Gdzie i jak to zrobić? Przy okazji przypominamy, jak sprawdzić harmonogram wywozu choinek w Twojej okolicy.

Lublin: Co zrobić z choinką po świętach?

W tym roku choinki pojawiały się w naszych domach i mieszkaniach wcześniej. Część osób chciała jak najszybciej „zanurzyć się” w świątecznej atmosferze. Jedni wybrali drzewka w doniczkach, inni – cięte. Te drugie w wielu przypadkach są już w słabej kondycji i trzeba je wyrzucić. Podpowiadamy więc, gdzie i jak to zrobić. Z kolei choinki w doniczkach mogą zyskać drugie życie. Wystarczy oddać je miastu, a urzędnicy posadzą je później w ziemi.

Lublin: Drugie życie choinek. Ratusz chce je posadzić

Choinki oddane przez mieszkańców zostaną posadzone przez Biuro Miejskiego Architekta Zieleni w przestrzeni miasta. Chodzi oczywiście o drzewka żywe i osadzone w donicach. Choinki muszą być w dobrym stanie, by przyjęły się w nowym miejscu.

W procesie powtórnego sadzenia choinek z donic do gruntu, niezwykle ważny jest proces hartowania. Drzewko, po tym jak przestanie być już świąteczną dekoracją mieszkania, należy przenieść do chłodniejszego pomieszczenia. Wystawione od razu na mróz, może ulec poważnemu uszkodzeniu. Niemniej są choinki, które z powrotem mogłyby wrócić do natury – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

Park Ludowy w Lublinie już otwarty. Zobacz jak teraz wygląda

Choinki można zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Lublinie przy ul. Głuskiej 6 do 8 lutego. To, czy drzewko uda się posadzić, zależy m.in. od tego czy jego układ korzeniowy nie został uszkodzony i w jakim jest stanie. Ocenią to specjaliści.

Zobacz też: BEZPŁATNA pomoc prawna w Lublinie. DARMOWE porady. Kto może skorzystać?

Największe szanse na przyjęcie będą miały też drzewka regularnie podlewane, przechowywane w mieszkaniach o dużej wilgotności powietrza i w niezbyt wysokiej temperaturze – podpowiadają miejscy urzędnicy.

Lublin. Gdzie wyrzucić choinkę?

Choinek ciętych nie da się już posadzić. Możemy je wyrzucić, albo… wykorzystać jako nawóz: pociąć na małe kawałki i nawozić tak rośliny kwasolubne w naszym ogrodzie lub na działce.

Zobacz też: Lublin: Towarzystwo Muzyczne ze Starego Miasta błaga o ratunek. To dla nich ostatnia szansa!

Choinkę możemy też wyrzucić, ale nie byle gdzie. Choinki są odbierane według specjalnych harmonogramów dla poszczególnych ulic i osiedli. Wcześniej trzeba zgłosić chęć wyrzucenia drzewka firmie zajmującej się u nas odbiorem odpadów.

– Odbierane przez nas choinki zagospodarowujemy w sposób przyjazny dla środowiska. Po wstępnym rozdrobnieniu drobne gałązki i igły trafią na pryzmy kompostowe, przyczyniając się do wytworzenia naturalnego środka poprawiającego właściwości gleby „HUMUKOM”. Grubsze gałęzie i pnie zasilą produkcję paliwa alternatywnego, które zastępuje węgiel w procesach spalania w przemyśle cementowym – deklaruje Kom-Eko.

Lublin: Harmonogram wywozu choinek

Poszczególne firmy zajmujące się odbiorem odpadów w Lublinie tworzą swoje harmonogramy odbioru choinek dla poszczególnych ulic i osiedli. Często są wywieszane w gablotach wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych. Można je też znaleźć w internecie, na stronach Kom-Eko, KOMA czy Suez.