C+M+B czy K+M+B 2021? Napis na drzwiach na Trzech Króli. Co oznacza CMB lub KMB kredą?

2021-01-06 6:30
C+M+B czy K+M+B 2021? Napis na drzwiach na Trzech Króli. Co oznacza CMB lub KMB kredą?
Autor: Pixabay/Himsan

C+M+B czy K+M+B 2021? Jak powinien wyglądać poprawny napis na drzwiach domów i mieszkań umieszczany tam w Trzech Króli? Skąd wziąć kredę? Czy można użyć „zwykłej” lub pobłogosławić ją samemu? Co oznacza CMB lub KMB pisane na drzwiach w święto Objawienia Pańskiego? Trzech Króli 2021, 6 stycznia – najważniejsze informacje.

C+M+B czy K+M+B 2021? Co oznacza napis umieszczany przez katolików na drzwiach mieszkań i domów w Trzech Króli, czyli święto Objawienia Pańskiego? 6 stycznia 2021 roku na drzwiach pojawią się litery CMB lub KMB pisane kredą. Który zapis jest poprawny? Co oznaczają?

C+M+B czy K+M+B 2021? Napis na drzwiach na Trzech Króli

W wielu domach istnieje tradycja pisania C+M+B lub K+M+B i liczby oznaczającej nowy rok. Są różne interpretacje tego skrótu, ale tylko część z nich jest poprawna. Nie wszystkie zapisy spotykane na drzwiach mieszkań i domów są poprawne. Jak powinien wyglądać napis na Trzech Króli?

Zobacz też: ZMASAKROWANE ciała w domu w Dęblinie. Andrzej B. ZABIŁ ŻONĘ i siebie? [ZDJĘCIA]

Drzwi naszych domów lub mieszkań oznaczamy cyframi nowego roku oraz inicjałami imion świętych Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara (K+M+B 2021) lub w wersji łacińskiej (C+M+B 2021), co możemy również przetłumaczyć jako „Christus mansionem benedicat” (Niech Chrystus błogosławi [ten] dom) – tłumaczy ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Wersja KMB jest osadzona w tradycji wielu rodzin. Część osób uznaje ją za mniej poprawną, tłumacząc, że odwołanie do imion mędrców jest gorsze niż do łacińskiego hasła „Christus mansionem benedicat”… Nawet księża i duszpasterze mają tu czasem swoje własne interpretacje.

Warto zwrócić uwagę, że choć znaki krzyża między literami CMB lub KMB są „plusikami”, to cały zapis nie jest żadnym równaniem. Stąd spotykane czasem K+M+B=2021 nie jest poprawnym zapisem.

Zobacz też: ZBRODNIA w lesie pod Chełmem. BIŁ i GWAŁCIŁ 18-latkę na oczach swojej matki?!

Kwarantanna narodowa to żart. Lodowiska zamieniły się w kwiaciarnie, stoki narciarskie zapraszają turystów z sankami. Komentarz Adama Federa [WIDEO]

Trzech Króli 2021. Skąd wziąć kredę? Jak pobłogosławić samemu?

Skąd w dobie pandemii wziąć kredę, którą napiszemy C+M+B czy K+M+B 2021 na drzwiach mieszkań i domów? W Wielką Sobotę koszyczki ze święconką mogliśmy pobłogosławić w domu sami. Czy podobnie jest z kredą na Trzech Króli? Niestety… nie. Kościół przypomina, że kreda musi zostać poświęcona w czasie mszy św.

Jeżeli ktoś nie może uczestniczyć w Eucharystii w Uroczystość Objawienia Pańskiego z powodu pandemii, może użyć do oznaczenia drzwi kredy przyniesionej z kościoła w roku ubiegłym – tłumaczy ks. Gęsiak.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE