Białe noce nad Polską. Kiedy w Lublinie i na Lubelszczyźnie przyjdą białe noce?
Białe noce najszybciej pojawiają się na północy kraju, a później stopniowo docierają do kolejnych „niższych” województw z mapy. Od przeszło tygodnia ogarnęły też Lublin i Lubelszczyznę. Zauważyliście, jak późno robi się ciemno? Zauważyliście, jak jasno jest w nocy?
Zobacz też: Lubelskie: GIGANTYCZNE wygrane w zdrapkach Lotto. Wygrali OGROMNE pieniądze!
Białe noce: Lublin i Lubelskie [DATA, TERMIN]
Białe noce w Lublinie i na Lubelszczyźnie goszczą mniej więcej od 24 maja do 19 lipca. Na południu, np. w Rzeszowie i na Podkarpaciu – zaczęły się na początku czerwca, ale potrwają tylko do ok. 11 lipca.
Gdzie jest słońce w nocy? Gdzie nie zachodzi słońce?
W nocy robi się ciemno, bo Słońce, które oświetla ziemię, chowa się „głęboko” za horyzontem. Jego promienie nie docierają wówczas do nas i musimy korzystać ze sztucznych źródeł światła. Jednak przez pewien czas w roku, słońce nie „ucieka” tak daleko...
– Okazuje się, że na naszej szerokości geograficznej w okolicach przesilenia letniego Słońce zachodzi na tak krótki czas, że nie jest w stanie osiągnąć głębokości wystarczającej do zaistnienia nocy astronomicznej. Z tego powodu mamy nocą długi zmierzch przechodzący płynnie w świt. Taką sytuację nazywamy białą nocą – wyjaśnia Karol Wójcicki, bloger „Z głową w gwiazdach”, popularyzator astronomii.
Białe noce robią niezwykłe wrażenie – zwróćcie na nie uwagę podczas wieczornych spacerów albo podróży. Takie zjawisko powraca co roku i za każdym razem zachwyca. Gdzie podziały się noce? Za kilka tygodni powrócą w pełni „czarne”.
Jak zauważa Karol Wójcicki – białe noce nie sprzyjają typowym obserwacjom astronomicznym, ale pozwalają zauważyć np. sztuczne satelity krążące po orbicie, są teraz lepiej oświetlone. Nad północnym horyzontem warto za to szukać obłoków srebrzystych.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ TUTAJ!