Biała Podlaska. Straciła 100 tys. złotych! Myślała, że inwestuje w kryptowalutę

i

Autor: Pexels /Pixabay.com Biała Podlaska. Straciła 100 tys. złotych! Myślała, że inwestuje w kryptowalutę

Oszustwo

Biała Podlaska. Straciła 100 tys. złotych! Myślała, że inwestuje w kryptowalutę

2022-07-01 11:27

35-letnia mieszkanka Białej Podlaskiej zaufała oszustom i straciła 100 tysięcy złotych. Kobieta myślała, że inwestuje w kryptowalutę. Oszust podszył się pod konsultanta firmy inwestycyjnej. Polecił jej zainstalowanie programu do zdalnej obsługi komputera. W efekcie kobieta straciła całą zainwestowaną kwotę.

Mieszkanka Białej Podlaskiej padła ofiarą oszustów. W czwartek (30.06.2022) zgłosiła się do bialskiej komendy. Z informacji, jakie przekazała policjantom wynikało, że w kwietniu bieżącego roku znalazła na portalu społecznościowym informację dotyczącą szybkiego zysku w związku z inwestowaniem w kryptowalutę. Pozostawiła w aplikacji swoje dane kontaktowe.

- Tego samego dnia zadzwonił do niej nieznajomy mężczyzna twierdząc, że będzie jego doradcą inwestycyjnym. Działając za jego namową pokrzywdzona zainstalowała na swoim telefonie program do zdalnej obsługi tego urządzenia. Miał on służyć, jak twierdził fałszywy doradca, szybszemu porozumiewaniu się podczas inwestycji. Dodał, że kobieta w każdej chwili będzie mogła zablokować mu podgląd do telefonu, jednak kiedy aplikacja do zdalnej obsługi nie działa to wówczas on nie zarabia - informuje komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla.

Zobacz też: Lublin: Małgorzata S.-D. zmarła po zabiegu w szpitalu. Proces lekarzy

Według informacji przekazanych przez policję, na początku fałszywy doradca namówił kobietę na założenie konta bankowego w aplikacji i przelanie na podane przez niego konto tysiąca złotych. Później mężczyzna wiele razy kontaktował się z 35-latką i udostępniał jej dane, z których wynikało, że zarabia niewielkie kwoty. Niestety, kobieta dokonywała kolejnych wpłat na zakup kryptowaluty.

- Gdy pokrzywdzona miała otrzymać środki z wypracowanego już zysku pojawiały się „trudności” i konieczność kolejnych opłat związanych między innymi z podatkiem czy należnością za usługę dla brokera. Miało to wynikać z faktu, iż przelewem na konto kobiety- który w efekcie nie został zrealizowany- zainteresowała się instytucja zajmująca się przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. Pokrzywdzona wierząc w szczere intencje swojego „telefonicznego rozmówcy” wpłaciła również część pojawiających się „nowych opłat”. W efekcie działalności sprawcy straciła gotówkę w kwocie ponad 100 tysięcy złotych. Gdy zorientowała się, że padła ofiarą oszustów całą sprawę postanowiła zgłosić organom ścigania - podaje komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla.

Zobacz również: Lublin: Piramida finansowa Elżbiety P. Kobieta wyłudziła ponad dwa miliony złotych!

Teraz oszustów szukają bialscy funkcjonariusze. Policjanci wydali apel:

- Apelujemy o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych. Wszelkie portale, giełdy służące do inwestowania należy dokładnie zweryfikować. Transakcje wykonujmy osobiście, nie przekazując haseł czy loginów do swoich kont. Jeżeli osoba podająca się za pracownika banku czy przedstawiciela firmy finansowej prosi o zainstalowanie programu służącego do zdalnej obsługi komputera czy wpisania danych konta należy się rozłączyć. Tylko zachowując czujność możemy uchronić się przed utratą swoich oszczędności.