Biała Podlaska: Lekarz Maciej T. uprawiał seks z 14-latką? Skazali go, ale powtórzą proces

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/DarkoStojanovic Biała Podlaska: Lekarz Maciej T. uprawiał seks z 14-latką? Skazali go, ale powtórzą proces

Biała Podlaska: Lekarz Maciej T. uprawiał seks z 14-latką? Skazali go, ale powtórzą proces

2022-06-06 10:45

Sąd Okręgowy w Lublinie ponownie rozpatruje sprawę lekarza z Białej Podlaskiej, skazanego wcześniej za przestępstwa seksualne wobec 14-latki. Maciej T., pediatra z Lubelszczyzny, usłyszał już wyrok, ale ten został uchylony. Nowy będzie inny? W sprawie mają się wypowiedzieć biegli, którzy ocenią m.in. czy 14-latka wyglądała na swój wiek. Cały proces zostanie powtórzony! Problem w tym, że na opinię biegłych trzeba czekać bardzo długo.

W lipcu 2021 roku Sąd Najwyższy uchylił wyrok w tej sprawie i przekazał Sądowi Okręgowemu w Lublinie do rozpoznania w postępowaniu odwoławczym. To efekt kasacji, jaką złożyli obrońcy Macieja T.

Pediatra uprawiał seks z 14-latką?! Proces Macieja T. z Białej Podlaskiej do powtórki

Sprawa dotyczy wydarzeń z lipca 2018 r., kiedy to według ustaleń śledczych lekarz pediatra Maciej T. z Białej Podlaskiej wielokrotnie kontaktował się z 14-latką za pośrednictwem portalu internetowego, doprowadził ją do obcowania płciowego i innych czynności seksualnych – przypomina Polska Agencja Prasowa. W lutym 2020 r. Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej skazał lekarza za seksualne wykorzystanie małoletniej (poniżej 15. roku życia) na dwa lata więzienia, a następnie Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał w mocy ten wyrok. I choć mogłoby się wydawać, że dwa identyczne orzeczenia to już finał tej historii, to okazało się, że sprawa powróci na wokandę.

W lipcu 2021 roku Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Lublinie do ponownego rozpoznania. SN uznał za zasadną kasację wniesioną przez obrońców Macieja T. Prawnicy pediatry podnosili m.in. że sąd rejonowy nie dopuścił dowodu z opinii biegłego z zakresu antropologii, który miałby ustalić, czy cechy pokrzywdzonej – m.in. budowa, ciała, waga, wzrost – mogły wskazywać, że ma ona więcej niż 15 lat. Podkreślali, że ustalenie tego jest kluczowe dla stwierdzenia, czy oskarżony miał świadomość, że może popełniać przestępstwo. Wskazywali m.in., że był on przekonany, że pokrzywdzona ukończyła 15 lat i zeznawał, że wprowadziła go w błąd, co do swojego wieku.

Sonda
Czy kary za przestępstwa seksualne są w Polsce wystarczająco wysokie?

Sąd Najwyższy uchylił wyrok dla lekarza pediatry z Białej Podlaskiej

Sąd Najwyższy uznał, że opinia biegłego była i jest konieczna. Sprawa powraca więc na wokandę Sądu Okręgowego w Lublinie. Dotąd odbyła się jedna rozprawa – w listopadzie ubiegłego roku.

Sąd dopuścił wtedy dowód z opinii biegłego z zakresu antropologii. Po jej wpłynięciu, w marcu sąd dopuścił także dowód z opinii biegłego z zakresu seksuologii oraz wystąpił do biegłego z zakresu antropologii o opinię uzupełniającą – tłumaczy rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie, Barbara Markowska, cytowana przez PAP.

Potężny Black Hawk nad Lublinem. Na pokładzie policyjni komandosi

W oczekiwaniu na opinie sprawa przeciąga się do dzisiaj, bo potrzebna tak bardzo ekspertyza wciąż nie jest gotowa. Opinia seksuologa jest gotowa, ale biegły antropolog wciąż pracuje. Miał czas do 15 maja, poprosił o przedłużenie terminu do 31 maja i… wciąż jej nie dostarczył. Gdy opinia wpłynie do SO, ten wyznaczy kolejny termin rozprawy.

Lekarz uprawiał seks z 14-latką? Po wyroku nadal pracuje w zawodzie

Proces Macieja T. toczył się z wyłączeniem jawności ze względu na charakter sprawy. W lutym 2020 r. Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej, oprócz skazania Maciej T. na dwa lata więzienia, skierował go na terapię psychologiczną i orzekł zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej, a także zakaz wykonywania zawodu lekarza pediatry i neonatologa przez trzy lata. Rzeczniczka szpitala wojewódzkiego w Białej Podlaskiej Magdalena Us przekazała PAP, że doktor Maciej T. nie jest pracownikiem szpitala od 31 października 2020 r. Jak ustaliła PAP, pracuje obecnie w jednej z przychodni w Międzyrzecu Podlaskim.