Bajońskie sumy w Janowie Podlaskim

Aukcja koni arabskich w Janowie Podlaskim przyniosła krocie! Esmeraldia gwiazdą Pride od Poland 2022 [ZDJĘCIA]

2022-08-15 8:04

Prawie 1,6 mln euro zarobili organizatorzy aukcji koni arabskich Pride od Poland, która zakończyła się w Janowie Podlaskim. Nabywcy z ok. 40 krajów licytowali 20 zwierząt, głównie z państwowych stadnin w Michałowie, Białce i oczywiście samym Janowie. Najdroższa okazała się klacz Esmeraldia, za którą kupiec z Francji zapłacił, bagatela, 400 tys. euro.

Aukcja koni arabskich w Janowie Podlaskim przyniosła krocie! Esmeraldia gwiazdą Pride od Poland 2022

Czternaście z dwudziestu koni czystej krwi arabskiej sprzedano na tegorocznej aukcji Pride of Poland, która zakończyła się w Janowie Podlaskim w niedzielę, 14 sierpnia - informuje PAP. Organizatorzy zarobili łącznie prawie 1,6 mln euro za zwierzęta, które pochodziły głównie z trzech państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce, inkasując najwyższe kwoty za następujące okazy:

gniada 9-letnia klacz Esmeraldia ze stadniny w Michałowie - 400 tys. euro (nabywca z Francji);

kasztanowata 7-letnia klacz Poganinka z Michałowa - 220 tys. euro;

siwa 11-letnia klacz Euzona z Janowa Podlaskiego - 220 tys. euro;

siwa 7-letnia klacz Atakama z Janowa Podlaskiego - 175 tys. euro.

Wśród koni arabskich oferowanych nabywcom z ok. 40 krajów na świecie było 16 klaczy i 4 ogiery - 6 zwierząt wystawionych na aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim nie osiągnęło minimalnej ceny, więc nie zostały sprzedane.

Dalsza część tekstu pod galerią z tegorocznej aukcji w Janowie Podlaskim.

- 1 mln 596 tys. euro – to suma powyżej oczekiwań. Szacowaliśmy na 1-1,2 mln euro, a mamy praktycznie 1,6 mln euro. Jest to suma, która zadowala nas w zupełności. Jeżeli weźmiemy jeszcze pod uwagę to, że mamy obecnie kryzys spowodowany wojną, dwa lata Covidu (…) to jest to bardzo duży sukces dzisiejszej aukcji – powiedział po Pride of Poland Andrzej Wójtowicz, pełnomocnik dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ds. hodowli koni, którego cytuje PAP.

Czytaj też: Okuninka: Bijatyka nad Jeziorem Białym. Cztery kobiety walczyły jak szalone! Jest nagranie

Jak informuje PAP, aukcja zakończyła 44. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, który trwał trzy dni w stadninie w Janowie Podlaskim. Do tegorocznego pokazu zgłoszono około 120 koni, zarówno ze stadnin państwowych - w Janowie Podlaskim, Michałowie, Białce – jak i należących do prywatnych właścicieli. Międzynarodowe jury oceniało konie w 11 klasach, w zależności od wieku, osobno klacze, osobno ogiery. Sędziowie oceniali m.in. budowę koni (głowę, tułów, kończyny), ale także ich zachowanie w ruchu. Najlepszym koniem tegorocznego pokazu została siwa 4-letnia klacz El Esmera ze stadniny koni w Michałowie. Wygrała ona także czempionat Polski klaczy starszych. Zdobyła również nagrody dodatkowe, m.in. uznana została za najpiękniejszą klacz pokazu.

W poniedziałek, 15 sierpnia, odbędzie się ponadto Letnia Aukcja Koni Arabskich Summer Sale, podczas której będzie prezentowanych 25 koni – 22 klacze i trzy ogiery.

Sonda
Lubisz jeździć konno?
Międzynarodowy zlot pojazdów militarnych Borne Sulinowo 2022. Wielka impreza wróciła po pandemicznej przerwie.