Bajońskie sumy w Janowie Podlaskim

Aukcja koni arabskich w Janowie Podlaskim przyniosła krocie! Esmeraldia gwiazdą Pride od Poland 2022 [ZDJĘCIA]

2022-08-15 8:04

Prawie 1,6 mln euro zarobili organizatorzy aukcji koni arabskich Pride od Poland, która zakończyła się w Janowie Podlaskim. Nabywcy z ok. 40 krajów licytowali 20 zwierząt, głównie z państwowych stadnin w Michałowie, Białce i oczywiście samym Janowie. Najdroższa okazała się klacz Esmeraldia, za którą kupiec z Francji zapłacił, bagatela, 400 tys. euro.

Aukcja koni arabskich w Janowie Podlaskim przyniosła krocie! Esmeraldia gwiazdą Pride od Poland 2022

Czternaście z dwudziestu koni czystej krwi arabskiej sprzedano na tegorocznej aukcji Pride of Poland, która zakończyła się w Janowie Podlaskim w niedzielę, 14 sierpnia - informuje PAP. Organizatorzy zarobili łącznie prawie 1,6 mln euro za zwierzęta, które pochodziły głównie z trzech państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce, inkasując najwyższe kwoty za następujące okazy:

gniada 9-letnia klacz Esmeraldia ze stadniny w Michałowie - 400 tys. euro (nabywca z Francji);

kasztanowata 7-letnia klacz Poganinka z Michałowa - 220 tys. euro;

siwa 11-letnia klacz Euzona z Janowa Podlaskiego - 220 tys. euro;

siwa 7-letnia klacz Atakama z Janowa Podlaskiego - 175 tys. euro.

Wśród koni arabskich oferowanych nabywcom z ok. 40 krajów na świecie było 16 klaczy i 4 ogiery - 6 zwierząt wystawionych na aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim nie osiągnęło minimalnej ceny, więc nie zostały sprzedane.

Dalsza część tekstu pod galerią z tegorocznej aukcji w Janowie Podlaskim.

- 1 mln 596 tys. euro – to suma powyżej oczekiwań. Szacowaliśmy na 1-1,2 mln euro, a mamy praktycznie 1,6 mln euro. Jest to suma, która zadowala nas w zupełności. Jeżeli weźmiemy jeszcze pod uwagę to, że mamy obecnie kryzys spowodowany wojną, dwa lata Covidu (…) to jest to bardzo duży sukces dzisiejszej aukcji – powiedział po Pride of Poland Andrzej Wójtowicz, pełnomocnik dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ds. hodowli koni, którego cytuje PAP.

Czytaj też: Okuninka: Bijatyka nad Jeziorem Białym. Cztery kobiety walczyły jak szalone! Jest nagranie

Jak informuje PAP, aukcja zakończyła 44. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, który trwał trzy dni w stadninie w Janowie Podlaskim. Do tegorocznego pokazu zgłoszono około 120 koni, zarówno ze stadnin państwowych - w Janowie Podlaskim, Michałowie, Białce – jak i należących do prywatnych właścicieli. Międzynarodowe jury oceniało konie w 11 klasach, w zależności od wieku, osobno klacze, osobno ogiery. Sędziowie oceniali m.in. budowę koni (głowę, tułów, kończyny), ale także ich zachowanie w ruchu. Najlepszym koniem tegorocznego pokazu została siwa 4-letnia klacz El Esmera ze stadniny koni w Michałowie. Wygrała ona także czempionat Polski klaczy starszych. Zdobyła również nagrody dodatkowe, m.in. uznana została za najpiękniejszą klacz pokazu.

W poniedziałek, 15 sierpnia, odbędzie się ponadto Letnia Aukcja Koni Arabskich Summer Sale, podczas której będzie prezentowanych 25 koni – 22 klacze i trzy ogiery.

Sonda
Lubisz jeździć konno?
Międzynarodowy zlot pojazdów militarnych Borne Sulinowo 2022. Wielka impreza wróciła po pandemicznej przerwie.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE