Escape roomy nielegalne? Z mapy Lublina znikają dwa pokoje zagadek [WIDEO]

2019-04-19 12:13

Chodzi o popularne i lubiane przez turystów „Archiwum Kryminalne”, działające przy Rynku 8, dla którego fabułę tworzył Marcin Wroński. Escape room miał być również częścią tegorocznego Sezonu Lublin.

Escape roomy nielegalne? Z mapy Lublina znikają dwa pokoje zagadek

i

Autor: Archiwum serwisu Escape roomy nielegalne? Z mapy Lublina znikają dwa pokoje zagadek

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (PINB) Miasta Lublin podjął jednak decyzję o zamknięciu lokalu. Powodem ma być „użytkowanie lokalu niezgodne z przeznaczeniem”.

>>> Strażacy kontrolują escape roomy. 65 nieprawidłowości na Lubelszczyźnie! [WIDEO]


Mamy do czynienia z nielegalnym sposobem użytkowania – tłumaczy Paweł Kwiecień, radca prawny PINB w Lublinie. Dotychczasowy sposób użytkowania został – według Inspektoratu – przekształcony w sposób nielegalny. 

– Chodzi tu o funkcję mieszkalną, która została przekształcona w sposób nielegalny w działalność pod postacią escape roomu. Ta zmiana sposobu użytkowania nie została zgłoszona do odpowiednich władz, czyli do Wydziału Architektury Urzędu Miasta Lublina, czego efektem jest nasze postanowienie – tłumaczy Kwiecień.

Właściciele lokalu uważają, że nie ma potrzeby zmian. – Przeszliśmy pozytywnienie wszystkie kontrole i jako lokal użytkowy powinniśmy spełniać te same wymagania, co każde biuro – mówi Grzegorz Kornijów z „Archiwum Kryminalnego”. – Decyzja o zamknięciu dwóch pokoi została wydana bezpodstawnie, wykorzystując artykuł 71. prawa budowlanego. Mamy wrażenie, że kolejne kontrole i przepisy będą się mnożyć, aż zamkną nam wszystkie pokoje – mówi Robert Niedziałek z „Archiwum Kryminalnego”.

>>> Dzień z życia Lublina z lat 60. XX wieku. Zobaczcie niezwykły film! [WIDEO]
 


>>> Janusz, Grażyna i Sebek. Nietypowe rzeźby w centrum Lublina [WIDEO]


– Wcześniej w pomieszczeniu tym znajdowała się sala klubowa PTTK, co tydzień zbierało się prawie kilkudziesięciu podróżników, nie było więcej toalet, były takie same wyjścia przeciwpożarowe. W momencie kiedy wprowadzamy tu pięć osób i nie podlegamy żadnym innym przepisom niż te, które były do tej pory, w ocenie nadzoru budowlanego zmieniliśmy sposób użytkowania lokalu – dodaje Kornijów. 

Właściciele nie są stroną w sprawie. Jest nią lubelskie PTTK. Zmiana sposobu użytkowania lokalu, w tym przypadku, potrwa minimum cztery miesiące. Oznacza to zawieszenie działalności i zwolnienia pracowników.

Zobacz WIDEO!


>>> Feliniada 2019: Zenek Martyniuk i Łąki Łan w Lublinie! Znamy pełny line-up [PROGRAM, KONCERTY]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki