Escape roomy nielegalne? Z mapy Lublina znikają dwa pokoje zagadek

i

Autor: pixabay.com/felix_w Escape roomy nielegalne? Z mapy Lublina znikają dwa pokoje zagadek

Escape roomy nielegalne? Z mapy Lublina znikają dwa pokoje zagadek [WIDEO]

2019-04-19 12:13

Chodzi o popularne i lubiane przez turystów „Archiwum Kryminalne”, działające przy Rynku 8, dla którego fabułę tworzył Marcin Wroński. Escape room miał być również częścią tegorocznego Sezonu Lublin.

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (PINB) Miasta Lublin podjął jednak decyzję o zamknięciu lokalu. Powodem ma być „użytkowanie lokalu niezgodne z przeznaczeniem”.

>>> Strażacy kontrolują escape roomy. 65 nieprawidłowości na Lubelszczyźnie! [WIDEO]


Mamy do czynienia z nielegalnym sposobem użytkowania – tłumaczy Paweł Kwiecień, radca prawny PINB w Lublinie. Dotychczasowy sposób użytkowania został – według Inspektoratu – przekształcony w sposób nielegalny. 

– Chodzi tu o funkcję mieszkalną, która została przekształcona w sposób nielegalny w działalność pod postacią escape roomu. Ta zmiana sposobu użytkowania nie została zgłoszona do odpowiednich władz, czyli do Wydziału Architektury Urzędu Miasta Lublina, czego efektem jest nasze postanowienie – tłumaczy Kwiecień.

Właściciele lokalu uważają, że nie ma potrzeby zmian. – Przeszliśmy pozytywnienie wszystkie kontrole i jako lokal użytkowy powinniśmy spełniać te same wymagania, co każde biuro – mówi Grzegorz Kornijów z „Archiwum Kryminalnego”. – Decyzja o zamknięciu dwóch pokoi została wydana bezpodstawnie, wykorzystując artykuł 71. prawa budowlanego. Mamy wrażenie, że kolejne kontrole i przepisy będą się mnożyć, aż zamkną nam wszystkie pokoje – mówi Robert Niedziałek z „Archiwum Kryminalnego”.

>>> Dzień z życia Lublina z lat 60. XX wieku. Zobaczcie niezwykły film! [WIDEO]
 


>>> Janusz, Grażyna i Sebek. Nietypowe rzeźby w centrum Lublina [WIDEO]


– Wcześniej w pomieszczeniu tym znajdowała się sala klubowa PTTK, co tydzień zbierało się prawie kilkudziesięciu podróżników, nie było więcej toalet, były takie same wyjścia przeciwpożarowe. W momencie kiedy wprowadzamy tu pięć osób i nie podlegamy żadnym innym przepisom niż te, które były do tej pory, w ocenie nadzoru budowlanego zmieniliśmy sposób użytkowania lokalu – dodaje Kornijów. 

Właściciele nie są stroną w sprawie. Jest nią lubelskie PTTK. Zmiana sposobu użytkowania lokalu, w tym przypadku, potrwa minimum cztery miesiące. Oznacza to zawieszenie działalności i zwolnienia pracowników.

Zobacz WIDEO!


>>> Feliniada 2019: Zenek Martyniuk i Łąki Łan w Lublinie! Znamy pełny line-up [PROGRAM, KONCERTY]