Jest praca dla nauczycieli?

i

Autor: Mateusz Kasiak

Angliści, fizycy, chemicy, matematycy! Jest praca dla nauczycieli w lubelskich szkołach?!

2019-08-07 15:58

Coraz więcej wolnych miejsc pracy dla pedagogów na Lubelszczyźnie. Na stronie lubelskiego kuratorium oświaty znajdziemy obecnie 483 oferty, w tym 446 wakatów i 37 zastępstw.

Podwójna rekrutacja przyczyną wakatów?

Nauczyciele częściej poszukiwani są w szkołach wiejskich niż w miastach. Jeśli zaś chodzi o typy szkół, więcej wakatów dostępnych jest w szkołach podstawowych niż w szkołach ogólnokształcących czy w branżowych.

W Lublinie aktualnie dostępnych jest 59 ofert, głównie w szkołach podstawowych, przedszkolach i placówkach niepublicznych. W powiecie lubelskim pedagodzy mogą liczyć na 36 ofert. Większość w pełnym wymiarze godzin. Nauczyciele potrzebni są w podstawówkach i liceach. Kłopotów z wakatami nie mają szkoły branżowe.

– Mamy zabezpieczone zaplecze nauczycieli jeśli chodzi o ten podwójny rocznik, w związku z powyższym póki co nie odnotowujemy deficytów – tłumaczy Katarzyna Nowosad, naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lublinie.

Mniej ofert w miastach

W Zamościu aktualnie dostępnych jest 5 ofert, w Chełmie 2. W powiecie zamojskim pedagodzy mogą liczyć z kolei na 40 ofert. Większość w niepełnym wymiarze godzin. W powiecie tomaszowskim 8, krasnostawskim 25, hrubieszowskim 24, w chełmskim 16, biłgorajskim 29. Wakaty dostępne są głównie w szkołach podstawowych, w przedszkolach i placówkach niepublicznych.

W powiecie kraśnickim pedagodzy mogą liczyć na 12 ofert. Większość w szkołach podstawowych, w niepełnym wymiarze godzin. W powiecie janowskim trzy. Jedna oferta skierowana jest do psychologów, dwie do nauczycieli uczących przedmiotów zawodowych.

W skali całego województwa, najwięcej ofert kierowanych jest do nauczycieli specjalizujących się w przedmiotach zawodowych (51 ofert), nauczycieli edukacji dla bezpieczeństwa (28), chemii (25), języka angielskiego (25), muzyki (22), fizyki (21), matematyki (19), plastyki (17), geografii (15), historii (15), przedsiębiorczości (14), nauczycieli wychowania przedszkolnego (14), informatyki (13), języka niemieckiego (13). W cenie są też pracownicy bibliotek (20 ofert), doradcy zawodowi (18), psychologowie (16), logopedzi (14).

Szczegóły dostępne są na stronie lubelskiego kuratorium oświaty. Dane na temat wakatów zbiera także Lubelski Związek Nauczycielstwa Polskiego. We wrześniu będą znane pełne analizy. Poznamy wówczas, na ile tegoroczna rekrutacja i wygaszenie gimnazjów wpłynęły na kłopoty z zatrudnieniem nauczycieli.