26-latek sam budował bombę! W mediach społecznościowych zasłynął z przerażających wpisów

i

Autor: Ośrodek Monitowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych 26-latek sam budował bombę! W mediach społecznościowych zasłynął z przerażających wpisów

25-letni Filip budował własną BOMBĘ! Przygotowywał ZAMACH? "Motywy były ideologiczne"

2020-11-30 7:45

Filip B. pochodzi z Lublina. Brytyjska policja zatrzymała go pod zarzutami terroryzmu w Luton (miasto na północ od Londynu). Obecnie mężczyzna ma już 26 lat, we wtorek 24 listopada zapadł wyrok w jego sprawie: odsiedzi 4 lata w angielskim więzieniu, a później czeka go jeszcze 15 lat nadzoru policyjnego. Jak ustalili dziennikarze brytyjskiego portalu tellmama, młody Polak ma za sobą długą, rasistowską i islamofobiczną przeszłość.

11 grudnia w 2019 r. Filip B. został zatrzymany i przeszukany w Luton. Miał wtedy 25-lat i plany... budowy bomby. Obecnie już 26-letni mężczyzna był podejrzewany przez brytyjską policję o przygotowywanie zamachu terrorystycznego, co potwierdziły znalezione w jego miejscu zamieszkania materiały wybuchowe.

Od grudnia minęło sporo czasu, a we wtorek 24 listopada br. brytyjski sąd zakończył proces karny. Jak przekazał The Polish Telegraph, przed sądem Old Bailey w Londynie Filip B. przyznał się do posiadania materiałów do produkcji bomby oraz instrukcji jak ją wykonać. Wśród dokumentów ujawnionych podczas przeszukania mieszkania 26-latka znaleziono publikacje napisane przez autora zamachu z 2019 r. w Christchurch w Nowej Zelandii. W wyniku tego zamachu zginęło 51 osób.

Filip B. budował w domu bombę? "Motywy jego działań były ideologiczne"

Wśród zabezpieczonych materiałów w mieszkaniu mężczyzny wymienia się m.in. sproszkowaną siarkę (ok. 2 kg.). Niepokojem napawa fakt, że chłopak nie krył się ze swoimi poglądami, w mediach społecznościowych niejednokrotnie publikował rasistowskie i islamofobiczne memy.

Choć 26-latek podczas pierwszych przesłuchań nie przyznał się do sympatyzowania z ugrupowaniami neofaszystowskimi, w jego bibliotece - jak wymienia The Polish Telegraph - były takie pozycje jak: "Middle Eastern Terrorist Bomb Designs, Incendiaries - Advanced Improvised Explosives, Anarchy Cookbook Version 2000, CIA Explosives for Sabotage manual, Complete instructions on how to build undetectable hand grenades oraz The Mujahideen Explosives handbook".

Czekał na wyrok w brytyjskim więzieniu. Miała pomóc choroba psychiczna

Do momentu wyroku sądu Filip B. przebywał w więzieniu. Żeby uzyskać możliwie najniższy wyrok miał m.in. symulować chorobę psychiczną. Na zakończonej 24 listopada rozprawie Filip przyznał się do stawianych zarzutów. Sąd skazał go na 4 lata więzienia i 15 lat policyjnego dozoru.

W uzasadnieniu wyroku sędzia stwierdził, że nie może być wątpliwości, iż skazany konstruował bombę, nie fajerwerki, a motywy jego działań były ideologiczne.

Dramat Prezydenta Dudy. Górale szykują okrutną zemstę. Felieton wideo Adama Federa, odc. 164.