Do przetargu z Airbus Helicopters stanęły także zakłady w Mielcu i świdnicka Augusta Westland

i

Autor: Cornellrockey04, Public Domain, wikipedia.org Do przetargu z Airbus Helicopters stanęły także zakłady w Mielcu i świdnicka Augusta Westland

Zwolnienie 4 tys. osób i strata 600 mln złotych. Ekonomiści liczą, ile tracimy na przetargu

2015-11-14 9:04

Tysiące osób na bruk, a polska gospodarka straci prawie 600 milionów złotych. UMCS przelicza, jak wpłynie na rozwój przemysłu lotniczego wschodniej Polski kontrakt dla Airbus Helicopters.

To strata dokładnie 3700 miejsc pracy. Tyle według ekonomistów z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie będzie nas kosztować wygrana francuskiego Airbus'a w przetargu na dostawę śmigłowców dla wojska. Naukowcy opublikowali raport strat w przypadku odrzucenia przez MON oferty PZL Świdnik.

- Kontrakt na 50 śmigłowców to można liczyć na to, że zatrudnia w szeroko rozumianym regionie, również w firmach, które kooperują w ramach tego łańcucha dostaw przy produkcji śmigłowców – wyjaśnia prof. Zbigniew Pastuszak, dziekan Wydziału Ekonomicznego UMCS. - Później, jeżeli się kontrakt kończy pojawia się pytanie, kto będzie te wszystkie maszyny serwisował, to też wymaga utrzymania kadry i to kadry specjalistów i nie jest powiedziane, że tutaj nie będą trafiały nowe wersje śmigłowców, albo nowe modele z kompletną produkcją. To też nam generuje miejsca pracy – dodaje Pastuszak.

Posłuchaj jak ekonomiści wyliczają starty. Materiał przygotował Michał Serkiz, reporter Radia ESKA.

Łączna wartość przetargu to 13 mld złotych. Jeśli Airbus zdecyduje się na montaż śmigłowców w Polsce to gospodarka zyska nie więcej niż 13 milionów złotych, to niewiele w porównaniu do 650 milionów złotych przy całkowitej realizacji przez lubelski PZL Świdnik.