Od 10 do 14 grudnia, m.in. na Uniwersytecie Medycznym i w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie, codziennie od 09:00 do 17:00, będzie można dołączyć do wyjątkowej bazy. Tegoroczna edycja akcji ma charakter jubileuszowy.
- Ta edycja jesienna to już 10 edycja. Również sama fundacja DKMS Polska w tym roku obchodziła 10-lecie - mówi Joanna Morawska, studentka medycyny i koordynatorka wydarzenia. Akcja skierowana jest głównie do studentów, ale do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych mogą rejestrować się osoby od 18 do 55 roku życia.
>> Atak na „naukę jazdy”. Czy na lubelskich drogach jest dużo agresji? [WIDEO, AUDIO]
- Osoby spoza środowiska akademickiego mogą rejestrować się w SPSK 4 oraz w Centrum Medycznym "Sanitas" przy ul. Okopowej 3 - mówi Aleksandra Hrynkiewicz, koordynatorka akcji z ramienia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jakie warunki trzeba spełniać, żeby móc zarejestrować się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych? Oprócz wspomnianego wieku, to także polskie obywatelstwo. - Trzeba też znać język polski i pozostawać w Polsce dwa lata po rejestracji. Kobiety w ciąży mogą się rejestrować, ale muszą podać przybliżoną datę rozwiązania ciąży - tłumaczy Hrynkiewicz.
Wkrótce rusza "Helpers' Generation". Posłuchaj więcej szczegółów:
Szczegółowe kryteria poznajemy przed rejestracją. W akcję włączyły się też inne lubelskie uczelnie, m.in. UMCS i Politechnika Lubelska.