Zostań dawcą szpiku i komórek macierzystych

i

Autor: fot. Mateusz Kasiak Zostań dawcą szpiku i komórek macierzystych

Zostań dawcą szpiku i komórek macierzystych. Rusza akcja "Helpers Generation" [AUDIO]

2018-12-05 9:12

Zostań dawcą szpiku i komórek macierzystych. Projekt "Helpers' Generation" fundacji DKMS coraz bliżej. Pomóc będzie można przez cały tydzień, od 10 do 14 grudnia, a punkty rejestracji będą przygotowane m.in. na lubelskich uczelniach.

Od 10 do 14 grudnia, m.in. na Uniwersytecie Medycznym i w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie, codziennie od 09:00 do 17:00, będzie można dołączyć do wyjątkowej bazy. Tegoroczna edycja akcji ma charakter jubileuszowy.

- Ta edycja jesienna to już 10 edycja. Również sama fundacja DKMS  Polska w tym roku obchodziła 10-lecie - mówi Joanna Morawska, studentka medycyny i koordynatorka wydarzenia. Akcja skierowana jest głównie do studentów, ale do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych mogą rejestrować się osoby od 18 do 55 roku życia.

>> Atak na „naukę jazdy”. Czy na lubelskich drogach jest dużo agresji? [WIDEO, AUDIO]

- Osoby spoza środowiska akademickiego mogą rejestrować się w SPSK 4 oraz w Centrum Medycznym "Sanitas" przy ul. Okopowej 3 - mówi Aleksandra Hrynkiewicz, koordynatorka akcji z ramienia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jakie warunki trzeba spełniać, żeby móc zarejestrować się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych? Oprócz wspomnianego wieku, to także polskie obywatelstwo. - Trzeba też znać język polski i pozostawać w Polsce dwa lata po rejestracji. Kobiety w ciąży mogą się rejestrować, ale muszą podać przybliżoną datę rozwiązania ciąży - tłumaczy Hrynkiewicz.

Wkrótce rusza "Helpers' Generation". Posłuchaj więcej szczegółów:

Szczegółowe kryteria poznajemy przed rejestracją. W akcję włączyły się też inne lubelskie uczelnie, m.in. UMCS i Politechnika Lubelska.