burza

i

Autor: Zdjęcie ilustracyjne; pixabay.com/CC0/Engin_Akyurt burza

Zniszczone domy, drzewa wyrwane z korzeniami, ludzie wzniesieni w powietrze. Burza stulecia [AUDIO]

2018-05-30 18:37

Są niebezpieczne, pojawiają się nagle i przynoszą wiele szkód – trąby powietrzne. To wiatry o dużej prędkości, związane m.in.​ z dużymi kontrastami temperatur i zjawiskiem ocieplania klimatu.  

>>> Mordercy poszukiwani na Lubelszczyźnie. Rozpoznajesz ich? [ZDJĘCIA, RYSOPISY]

Trąby powietrzne występują przede wszystkim lokalnie, sezonowo, towarzyszą burzom i mają charakter jednorazowej anomalii. Współcześnie, także w Polsce, zdecydowanie łatwiej ocenić i zbadać prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska. Średnie i duże wiatry zawsze towarzyszą burzom, niejednokrotnie jednak nazywanie ich trąbami powietrznymi lub tornadami jest nie tylko leksykalnym, ale i klimatologicznym nadużyciem.

Nadal nie możemy więc mówić, że trąby powietrzne są typowe dla Polski. Czy występują częściej? Trudno mi to powiedzieć. Prowadzimy badania, mamy odpowiednie do tego przyrządy pomiaru i analizy. Społeczeństwo zaczęła też charakteryzować pewnego rodzaju wrażliwość społeczna. Jesteśmy świadomi, że klimat się ociepla i przynosi to jakieś konkretne konsekwencje. Ale czy jedną z tych konsekwencji jest częstsze niż zwykle występowanie w naszym kraju trąb? Raczej nie. Sami oceniamy i nazywamy coś tornadem, wichurą lub trąbą. Najczęściej jednak w naszych szerokościach geograficznych mamy do czynienia z pewnymi zaburzeniami związanymi z wilgotnością, przepływem czy prędkością wiatru – tłumaczy Grzegorz Kołodziej, klimatolog z UMCS.

Czy trąby powietrzne występują w Polsce częściej niż w przeszłości? Posłuchaj!

>>> Taką sąsiadkę chciałby mieć każdy! Historia pani Iwony podbija internet [WIDEO]

>>> 9-letnia Julka zawstydziła dorosłych! Wzruszający prezent dla hospicjum

Burza stulecia

W Polsce trąby występowały lokalnie i jednorazowo także w przeszłości. Najczęściej pojawiały się latem i podczas burz. Najgroźniejszą zanotowano 20 lipca 1931 roku w okolicach Lublina i w samym Lublinie wczesnym wieczorem. Trąba miała postać słupa o kształcie leja. Wiatr osiągnął wówczas prawie 400 km/h. Burza zniszczyła domy, powyrywała drzewa z korzeniami i unosiła ludzi w powietrzu. Zniszczony został pociąg i most w kierunku Zamościa.

>>> Seicento spadło z mostu do rzeki! Powód? Nadmierna prędkość [ZDJĘCIA]

Rzeźnia Miejska w Lublinie, zniszczona przez huragan Ilustrowany Kurier Codzienny

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe "Rzeźnia Miejska w Lublinie, zniszczona przez huragan" Ilustrowany Kurier Codzienny

>>> Lublin: Nowy park w dolinie Bystrzycy. Jak będzie wyglądał? [ZDJĘCIA]

Posłuchaj o najpotężniejszym tornadzie ostatniego stulecia!


>>> Posypią się mandaty! Sznur samochodów pod prąd na ekspresówce [WIDEO]

– Obecne tempo ocieplania się klimatu nie przekłada się na intensywność występowania zjawiska trąb powietrznych – komentuje klimatolog. Burza z 1931 roku zabiła sześć, a poraniła 100 osób. Straty oszacowano na ówczesne dwa miliony złotych. Siłę wiatru oceniono na F5 w skali Fujity.

>>> Ciągnik bez kierowcy zabił kobietę i ranił dwie kolejne. Są zarzuty

Zobacz TO WIDEO: