Czy zebrane grzyby są jadalne można sprawdzić w powiatowych stacjach sanepidu

i

Autor: LenaSparring, CCO Public Domain, pixabay.com Czy zebrane grzyby są jadalne można sprawdzić w powiatowych stacjach sanepidu

Zbierasz grzyby? Sprawdź je w sanepidzie! Darmowe kontrole w Lublinie

2016-07-16 8:34

Niebezpieczeństwo w lesie to nie tylko żmije i kleszcze. Przyjemne grzybobranie może zmienić się w tragedię.  

Sezon turystyczny w pełni, a podczas leśnych wędrówek po Lubelszczyźnie warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Sanepid ostrzega – zwracajmy uwagę na to, co zbieramy w lesie. Spożycie nawet 50 gramów muchomora sromotnikowego jest śmiertelne dla człowieka.

- Staramy się wyjaśnić każdej osobie co nazbierała – informuje Irmina Nikiel, dyrektor lubelskiego sanepidu. - Dostajemy nieraz kosze pełne niespodzianek, nieraz same się nad tym mocno głowimy co to takiego, dlatego, że grzyby wykazują ogromną zmienność gatunkową. Nieraz znany grzyb, który rośnie w zupełnie innym miejscu zmienia barwę kapelusza albo wywinięcie – opisuje Nikiel.

Posłuchaj na co zwraca uwagę sanepid. Materiał przygotował Michał Serkiz, reporter Radia ESKA.

Grzyby na targu

Na targowiskach również można kupić grzyby, ale nie warto zdawać się na wiedzę sprzedającego. Te grzyby również powinny mieć atest. - Wydajemy również atesty na sprzedaż targowiskową grzybów. W powiatowej stacji spotkacie państwo grzyboznawcę, który postara się pomóc – dodaje Irmina Nikiel.

Jeśli zbieraliście grzyby to możecie je przynieść do stacji powiatowych sanepidu, m.in.: przy 3 Maja w Lublinie lub zamojskiego sanepidu przy Peowiaków 96.