Tama na Zalewie Zemborzyckim

i

Autor: Jakub Markiewicz Tama na Zalewie Zemborzyckim

Zapora na Zalewie Zemborzyckim do remontu

2015-08-11 20:13

We wtorek zaczął się remont zapory na Zalewie Zemborzyckim. Generalny remont tego miejsca zostanie przeprowadzony po raz pierwszy od 40 lat.     

Firma Budownictwo Wodne ze Stalowej Woli zagrodziła już al. Bryńskiego (ulica, która wiedzie przez zaporę). Do końca listopada nie przejadą nią ani rowerzyści ani samochody. Jak poinformował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lublinie, generalny remont jest niezbędny z uwagi na bezpieczeństwo samej zapory, która zaczęła przepuszczać wodę. 

Tama powstała nieco ponad 40 lat temu. Od tamtej pory nie przeszła żadnego gruntownego remontu. Co się zmieni? Prace będą dotyczyły nie tylko samej zapory ale również terenu dookoła niej. Firma ze Stalowej Woli zajmie się m.in. renowacją i umocnieniem skarpy, wyremontuje schody prowadzące ze ścieżki rowerowej na tamę, wszystkie barierki ochronne oraz wprowadzi monitoring całego obiektu. 

Wewnątrz zmieni się najwięcej. Do końca listopada pracownicy oczyszczą wszystkie elementy zapory oraz wyremontują budkę sterowni, klapy przepustu i wymienią wszystkie elementy układu hydraulicznego służącego do sterowania klapami. Po remoncie, będzie można sterować nimi zdalnie. Nad dodatkowym bezpieczeństwem będzie czuwał system monitoringu antykryzysowego, do którego dostęp otrzyma sztab antykryzysowy.

Kolejną nowością będzie system odlodzenia, który dopilnuje, aby klapy służące do regulacji poziomu wody były sprawne również w zimie. 

Wartość wszystkich prac to ponad 3 miliony złotych.