Akt oskarżenia

Zamość. Zabójstwo 16-letniego Eryka. Wstrząsające ustalenia śledczych: Gabriel G. z rozbiegu kopnął go w twarz. Po wszystkim włączył grę komputerową

2023-11-20 12:13

Do sądu wpłynął akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego pobicia 16-letniego Eryka. Główny podejrzany 17-letni Daniel G. usłyszał zarzut zabójstwa. "Wrócił do Eryka i z rozbiegu kopnął go w twarz" – czytamy w akcie oskarżenia. Zdaniem śledczych ten uraz doprowadził do śmierci 16-latka. Motywem napaści miało być rzekome naśmiewanie z jednej z koleżanek.

Do tragedii doszło 28 lutego br. na osiedlu Planty w Zamościu. Wracający ze szkoły 16-letni Eryk został zaczepiony i pobity przez grupę młodzieży. Sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia. Pomimo reanimacji prowadzonej przez załogę karetki pogotowia życia chłopaka nie udało się uratować.

Główny podejrzany 17-letni Daniel G. został oskarżony o zabójstwo z zamiarem ewentualnym i pobicie. Pozostałych troje nieletnich, którzy w dniu zdarzenia mieli 16 lat: Szymon J. i Arkadiusz P. odpowiedzą za udział w pobiciu, a Gabriela P. za pomocnictwo.

Zamierzali pobić kolegów z klasy Gabrieli P.

Z aktu oskarżenia wynika, że motywem pobicia były plotki krążące na temat relacji 16-latki z jednym z chłopaków. Sprawcy zamierzali pobić kolegów z klasy Gabrieli P., którzy mieli się z niej tego dnia rzekomo naśmiewać. "Po zakończeniu ostatniej lekcji o godz. 15.15 ze szkoły wyszedł Eryk. Pozostali koledzy Gabrieli P. wyszli wcześniej z lekcji. Eryk został natomiast do końca lekcji i sam opuszczał szkołę. Dziewczyna widząc Eryka wskazała go czekającym na niego sprawcom" – ustalili śledczy.

Następnie grupka młodzieży szła za 16-latkiem, czekając na dogodną sytuację, aby go zaczepić. W okolicach tzw. Chatki Puchatka zatrzymali go i zażądali wyjaśnień. Według ustaleń Eryk zaprzeczał, aby się wyśmiewał; nie mówił wtedy też nic przykrego i obraźliwego. Pomimo tego Daniel G. kazał Erykowi uklęknąć i przepraszać na kolanach. Eryk tłumaczył, że nie wiedział o złym traktowaniu dziewczyny przez rówieśników w pierwszej klasie, bo dopiero dołączył do nich w drugiej klasie.

Z rozbiegu kopnął Eryka w twarz

Z ustaleń śledztwa wynika, że mimo tego sprawcy zaczęli zadawać mu ciosy, kopiąc go wiele razy i uderzając pięściami po głowie i całym ciele. Po chwili przestali i zaczęli odchodzić. "W momencie, gdy Eryk zdołał podnieść się do pozycji siedzącej, Daniel G. odłączył się od grupy i mówiąc +żeby mi to było ostatni raz+, wrócił do Eryka i z rozbiegu kopnął go w twarz" – czytamy w akcie oskarżenia. Zdaniem śledczych ten uraz doprowadził do śmierci 16-latka.

Do przewróconego Eryka podbiegł 14-latek, który niezwłocznie wezwał pogotowie. Małoletni ułożył go w pozycji bocznej bezpiecznej, a głowę ułożył na swoich kolanach, po czym wraz z przypadkowo przechodzącą obok kobietą prowadził akcję reanimacyjną, aż do przyjazdu karetki. Sprawcy widząc, w jakim stanie jest Eryk oddalili się z miejsca zdarzenia. Kontynuowana przez ratowników reanimacja nie powiodła się. Chłopak zmarł.

Po wszystkim wrócił do domu i włączył grę

"W oczekiwaniu na autobus Daniel G. przyznał się napotkanym znajomym, że pobił chłopaka – pożyczył nawet chusteczkę, aby powycierać swojego buta z krwi, a kurtkę i czapkę ukrył w plecaku Szymona J." – napisano w akcie oskarżenia. Po powrocie do domu grał w grę komputerową.

17-letni Daniel G. przyznał się do pobicia, natomiast nie do zabójstwa. Mówił, że "nie wie dlaczego wrócił do Eryka i kopnął go w twarz". Podał, że "po prostu wybuchnął agresją". Wyjaśnił, że nie chciał kopnąć pokrzywdzonego w głowę, lecz w klatkę piersiową.

Według prokuratury wyjaśnienia nieletnich "nie zasługują na obdarzenie ich wiarygodnością, bowiem zmierzają w sposób oczywisty do umniejszenia ich roli w całym zdarzeniu". 

Główny podejrzany Daniel G. nadal jest tymczasowo aresztowany. Za zarzucane mu czyny grozi do 25 lat więzienia. Pozostała trójka aktualnie ukończyła 17 lat i przebywa na wolności; zastosowano wobec nich nadzór kuratora sądowego. Za zarzucane czyny grożą im środki wychowawcze, lecznicze lub poprawcze przewidziane dla nieletnich.

Przerażający napis na grobie 16-letniego Eryka ujawnia, jak zginął. Poruszający widok
Sonda
Czy sprawcy zabójstw powinni od razu trafiać za kraty na dożywocie?