Zaćmienie Słońca w Lublinie 10 czerwca 2021 roku. O której i jak je oglądać? Zobacz godziny i czas trwania zaćmienia Słońca 2021 w poszczególnych miastach Polski. Zaćmienia Słońca następują w sytuacji, gdy Księżyc w swoim ruchu dookoła Ziemi znajdzie się na linii widzenia Słońce-Ziemia. Jest wtedy w nowiu, ale ze względu na to, że jego orbita nie jest idealnie kołowa i ma pewne nachylenie względem płaszczyzny orbity Ziemi dookoła Słońca, to zaćmienia nie zachodzą przy każdym nowiu.
Zobacz też: Puławy: 47-latek zamordował piękną Maję? Dźgał po całym ciele. W końcu wyznał prawdę
Najbardziej spektakularne są zaćmienia całkowite, gdy cała tarcza słoneczna zostaje zakryta i wtedy widzimy dookoła koronę słoneczną. W przypadku, gdy część tarczy pozostaje widoczna, mówimy o zaćmieniu częściowym. Są też zaćmienia zwane obrączkowymi i to właśnie do tej kategorii należeć będzie zaćmienie, które przypadnie w czwartek 10 czerwca. Przy zaćmieniu obrączkowym cała tarcza Księżyca przesłania Słońce, ale Księżyc jest zbyt daleko od naszej planety i widoczny na niebie kątowy rozmiar jego tarczy jest mniejszy, niż rozmiar tarczy Słońca. W takiej sytuacji wokół ciemnej tarczy Księżyca widać jasny pierścień.
Zaćmienie Słońca w Lublinie. O której?
Zaćmienie Słońca będzie widoczne z całej Polski, ale w różnych miejscach o różnych godzinach i z różnym czasem trwania i intensywnością.
– Jako pierwsi zarys tarczy Księżyca na tarczy słonecznej będą mogli dostrzec mieszkańcy północno-zachodniej części naszego kraju. W Świnoujściu zaćmienie zacznie się o 11.37, a w Szczecinie tylko o minutę później. Najpóźniej zaćmienie rozpocznie się w południowo-wschodniej części kraju. Mieszkańcy Ustrzyk Górnych z obserwacjami zaćmienia muszą wstrzymać się aż do 12.09 – zapowiada na swoim profilu „Z głową w gwiazdach” popularyzator astronomii, Karol Wójcicki.
O której oglądać zaćmienie Słońca 2021 w Lublinie? Będzie widoczne od godz. 12.01 do godz. 13.52. W zależności od miejsca obserwacji zmieni się też „intensywność” zaćmienia. Na północnym zachodzie kraju Księżyc zakryje aż 15 proc. Słońca. W Lublinie tylko 7,6 proc. Dla wielu osób to jednak wystarczy, by spojrzeć w górę i podziwiać niezwykłe zjawisko.
Zaćmienie Słońca 2021. Jak i gdzie oglądać?
Aby zobaczyć zaćmienie częściowe, potrzebujemy sposobu na osłabienie światła Słońca, gdyż choć fragment tarczy słonecznej jest przesłonięty przez Księżyc, to i tak blask naszej gwiazdy jest„oślepiający” – przypomina Polska Agencja Prasowa. W żadnym wypadku nie wolno patrzeć na Słońce przy pomocy lornetki czy teleskopu, jeśli nie są one wyposażone w odpowiednie filtry – grozi to uszkodzeniem lub utratą wzroku.
Najbezpieczniejszą metodą obserwacji jest rzutowanie obrazu Słońca z teleskopu na ekran (np. białą kartkę). Zaćmienie można też dojrzeć bez teleskopu. Są do kupienia specjalne okulary do obserwacji zaćmień Słońca. Znane są też domowe metody, takie jak patrzenie przez zadymioną szybkę czy płytę CD, aczkolwiek należy z nimi postępować z rozwagą (nie przesadzać z długością czasu wpatrywania się przez takie przyrządy w Słońce), gdyż nawet one nie są do końca bezpieczne dla wzroku.