Budowa rozpocznie się w przyszłym roku

i

Autor: Tomasz Zugaj, CC BY-SA 4.0, wikiepdia.org Budowa rozpocznie się w przyszłym roku

Z Lublina do Warszawy bez korków [AUDIO] Dopiero w 2017 roku

2015-11-09 9:50

Dopiero wtedy zakończy się modernizacja skrzyżowania alei Solidarności, Sikorskiego i i ul. gen. Ducha. Pieniędzy na to póki co nie ma, ale wiadomo co powstanie.  

W planach jest budowa ronda, a nad nim estakady umożliwiającej bezkolizyjny przejazd al. Solidarności. Dokumentacja zakłada budowę skrzyżowania dwupoziomowego. Dawna trasa W-Z zostanie przeniesiona na estakady, pod którymi pojawi się czterowlotowe rondo z sygnalizacją świetlną.

Koszt inwestycji to ponad 85 mln złotych, miasto jednak ma do dyspozycji tylko niewielką część tej kwoty. - Część płatności przekażemy z kredytów na realizację tych zadań, a część wykonawcy muszą przenieść swoim wysiłkiem na rok 2017, czyli inaczej mówiąc mówiąc zapłacimy za wykonanie prac po ich zakończeniu – tłumaczy Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - Stąd to oczekiwanie, że wykonawca zdecyduje się, w części przynajmniej, kredytować to zadanie. Gdybyśmy mieli dostęp do środków europejskich już dzisiaj takich zapisów by nie było.

Posłuchaj jak będą wyglądały prace. Materiał przygotował Michał Serkiz, reporter Radia ESKA.

- Zainteresowanych realizacją inwestycji wykonawców poznamy w połowie grudnia. Zadanie planujemy rozpocząć już na początku przyszłego roku od uporządkowania zieleni i prac ziemnych – zapowiada Kazimierz Pidek, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów. - Skrzyżowanie zostało zaprojektowane tak, by płynnie przeprowadzić ruch na kierunku Warszawa - Zamość i uporządkować pozostałe relacje. Duże znaczenia]e ma poprawa bezpieczeństwa pieszych, którzy dziś mają w tym rejonie do pokonania dwie jezdnie i w sumie 8 pasów ruch na przejściu wyznaczonym w poziomie bez sygnalizacji świetlnej. Po przebudowie zaś będzie kładka pieszo-rowerowa poprowadzona nad jezdnią. Pozwoli ona bezpiecznie pokonać arterię z rejonu ul. Puławskiej na ul. Północną w rejonie skrzyżowania z ul. Kosmowskiej.

Prace ruszą w lutym, ewentualne dofinansowanie z Unii Europejskiej miasto otrzyma pod koniec przyszłego roku.