Ponad stuletni kościół zmieni się w publiczny basen. Na ambonie stanie ratownik

Mogłoby się wydawać, że basen w kościele to abstrakcyjny pomysł, lecz okazuje się, że niekoniecznie. W jednym z miast w Europie ponad stuletnia świątynia wkrótce zmieni swoje przeznaczenie, a zamiast modlitwy i nabożeństw pojawi się tam przestrzeń dla miłośników pływania. Czy to nowoczesna rewitalizacja, czy jednak brak szacunku dla tradycji?

Super Express Google News

Spis treści

  1. Kościół św. Franciszka zamieni się w basen
  2. Ratownik zamiast kaznodziei, stoliki z kościelnych ławek
  3. Basen w kościele – nowa forma rewitalizacji

Kościół św. Franciszka zamieni się w basen

Czy miejsce modlitwy może stać się przestrzenią relaksu i rekreacji? Okazuje się, że tak! W holenderskim Heerlen kościół św. Franciszka z Asyżu, który w 2023 roku został oficjalnie zamknięty i przestał pełnić funkcje sakralne, przechodzi zaskakującą metamorfozę, a mianowicie stanie się publicznym basenem. Projekt nosi symboliczną nazwę "Holy Water" (Święta Woda).

Ratownik zamiast kaznodziei, stoliki z kościelnych ławek

Wnętrze kościoła zachowa swój zabytkowy charakter, jednak wiele jego elementów zyska nowe, nieco zaskakujące funkcje:

  • Ambona stanie się stanowiskiem ratownika, czuwającego nad bezpieczeństwem pływających.
  • Ławki kościelne zostaną przekształcone w stoliki i siedziska, a przestrzeń prezbiterium będzie miała elastyczny charakter – będzie można ją dostosować np. do występów, warsztatów czy spotkań.
  • W miejscu dotychczasowej posadzki pojawi się mozaikowa nawierzchnia, inspirowana kolorystyką dawnych witraży i wykonana przy współpracy z lokalnymi artystami.

Co ciekawe, sercem obiektu będzie ruchoma podłoga basenu, którą można opuszczać i podnosić. Pozwoli to na łatwe dostosowanie głębokości wody i organizację różnych aktywności – od zajęć pływackich po wydarzenia artystyczne.

Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.

Kościół zmieni się w basen [ZDJĘCIA]

Basen w kościele – nowa forma rewitalizacji

Adaptacja kościoła to efekt współpracy kilku pracowni architektonicznych i inżynieryjnych. Ich celem jest połączenie nowej funkcji budynku z szacunkiem dla jego historycznej formy i symboliki. Co ciekawe, projekt wpisuje się w szerszy plan rewitalizacji centrum Heerlen, w którym przewidziano również renowację kina Royal-Rivoli i utworzenie muzeum rzymskiego. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2027 roku.

QUIZ. Kościół w czasach PRL. Pamiętasz te wydarzenia i postacie? Sprawdź się
Pytanie 1 z 10
Na początek coś bardzo prostego. Kogo przedstawia to zdjęcie?
Kardynał Stefan Wyszyński

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki