Gdzie na grzyby w województwie lubelskim? Podpowiadamy!

2017-09-18 10:45

Po obfitych opadach deszczu pogoda znacznie się poprawiła. Zrobiło się ciepło, a co za tym idzie - w lasach pojawiły się długo wyczekiwane grzyby. Gdzie ich szukać w województwie lubelskim? Jakie zbieramy najczęściej?

W Polsce występuje ponad 4,5 tys. grzybów, głównie na terenach zalesionych. Jak wynika z danych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, w naszym województwie dominują lasy iglaste. Stanowią blisko 49 proc. wszystkich takich obszarów. Z kolei 13 procent to lasy liściaste a mieszane zajmują pozostałe 38 proc. powierzchni.

Gdzie szukać grzybów?

W lasach liściastych najłatwiej znaleźć nam będzie kozaki, opieńki oraz prawdziwki. Lasy iglaste to ulubione środowisko chociażby podgrzybków. Wielu grzybiarzy ma swoje ulubione lasy, do których jeżdżą nawet kilkadziesiąt i więcej kilometrów. Jeżeli nie mamy doświadczenia, warto zapytać się znajomych. Nieznajomość terenu może sprawić, że zamiast dużej ilości grzybów znajdziemy się po środku bagna. Na grzyby warto wybrać się jak najwcześniej. Słońce o poranku jest wtedy dość nisko, co ułatwi dostrzeżenie grzybów.

Grzyby trujące - zapytaj specjalisty

Jeżeli nie jesteśmy pewni jakiegoś grzyba, lepiej go nie zbierać. Zanim go zjemy warto aby sprawdził go specjalista. W ten sposób unikniemy zatrucia a w skrajnych przypadkach nawet śmierci. Każda chętna osoba może przyjść do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie i skonsultować się z grzyboznawcą.