Niszczą bo…
Zniszczenie towarów to obok sprzedaży oraz nieodpłatnego przekazania jedna z form postępowania z towarami zatrzymanymi przez Służbę Celną. Zawsze niszczone są papierosy, zaledwie przez ten rok zmielono blisko 5 milionów paczek papierosów ważących ponad 105 ton oraz około 400 kg tytoniu. W listopadzie celnicy zutylizowali kolejne 200 tys. paczek papierosów i ponad 300 kg tytoniu.
Niszczony jest również alkohol. Od początku roku do ścieków trafiło ok. 21 tys. litrów wysokoprocentowych napojów. Wszystko przed wysoką szkodliwość, podczas badań w trunkach wykryto m.in. groźne dla zdrowia odkażalniki. Niebezpieczne są również kosmetyki, farmaceutyki czy środków ochrony roślin. Tego typu towary przekazywane są do zniszczenia, podobnie jak np. zawierające szkodliwe substancje zabawki, pirackie płyty CD, niebezpieczna elektronika czy nielegalne automaty. W sumie od stycznia do końca września 2016 r. celnicy zniszczyli blisko 7 ton różnych produktów, które nie powinny trafić w ręce konsumentów, w tym ponad 4 tony samych środków ochrony roślin.
Celnicy oddają samochody i...
Towary niszczone są w momencie, gdy sąd orzeka ich przepadek na rzecz skarbu państwa. Część z przemyconych rzeczy jest oddawana lub sprzedawana. Otrzymują je instytucje kultury, szkoły, placówki oświatowe i wychowawcze oraz organizacje charytatywne.
W tym roku Izba Celna w Białej Podlaskiej sprzedała już ponad setkę zajętych za przemyt samochodów, blisko pół tony bursztynu, kilkadziesiąt kilogramów kryształu górskiego, 4 tony złomu powstałego z niszczenia przerobionych na potrzeby przemytu butli, tłumików czy zbiorników paliwa. Wśród sprzedanych rzeczy były też takie oryginały jak np. kilkadziesiąt wagoników kolejki elektrycznej, ponad dwadzieścia sukni ślubnych i kilkanaście pomp obiegowych. Otrzymana z tego tytułu kwota na koniec trzeciego kwartału 2016 r. sięgnęła 1,2 mln złotych.
Do muzeów w Łańcucie i Białej Podlaskiej celnicy przekazali nieodpłatnie 19 ikon i jeden obraz olejny, które wcześniej zostały zatrzymane na granicy. Z kolei do Zespołu Szkół nr 4 w Tomaszowie Lubelskim trafiły trzy samochody osobowe, odebrane przemytnikom, na których młodzież będzie uczyć się zawodu mechanika.