Wybory samorządowe 2024

i

Autor: SHUTTERSTOCK Wybory samorządowe 2024

wybory samorządowe

Wybory samorządowe 2024. Kto z PO kandyduje do sejmiku woj. lubelskiego?

2024-02-23 15:17

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Znamy listy, które wystawi lubelska Platforma Obywatelska.

Wybory samorządowe 2024 odbędą się 7 kwietnia. Wybierzemy wówczas nowe składy samorządów, m.in. radni i radne sejmiku województwa lubelskiego. Prawo i Sprawiedliwość już podało swoich kandydatów i kandydatki, o czym pisaliśmy tutaj. Co nieco wiadomo także o największej partii tworzącej koalicję rządzącą, czyli Platformie Obywatelskiej.

Lubelskie. Kandydaci i kandydatki PO do sejmiku

Jak piszą lubelska Gazeta Wyborcza i Dziennik Wschodni, w okręgu nr 1 „jedynką” zostanie Bożena Lisowska, która pełni mandat również w dobiegającej końca kadencji, a jesienią zeszłego roku bezskutecznie kandydowała na posłankę. Drugie miejsce natomiast ma dostać Grzegorz Kurczuk, obecnie na uboczu politycznego życia, ale wcześniej poseł z SLD (1997-2007) i minister sprawiedliwości (2002-2004). W następnej kolejności na karcie do głosowania zobaczymy Henryka Łucjana, Iwonę Nabożną, Macieja Świerza i Annę Ryfkę.

W okręgu drugim, czyli lubelskim obwarzanku (powiaty: puławski, janowski, kraśnicki, opolski, rycki, lubartowski i lubelski), na czele listy wylądować ma Andrzej Ścibior, przewodniczący puławskich struktur PO. Na pozostałych miejscach znajdą się: Marek Wieczorek, Mirosław Jaworski i Jerzy Kuliński.

Listę okręgu nr 3 (miasto Biała Podlaska i powiaty: bialski, parczewski, radzyński i łukowski) wg Gazety Wyborczej otworzyć ma Marta Cybulska-Demczuk, bielska radna. Miejsc nie zabraknie też dla Wojciecha Sosnowskiego i Łukasza Gołąba.

W okręgu chełmskim (miasto Chełm i powiaty: chełmski, krasnostawski, włodawski, świdnicki, łęczyński) lokomotywą zostanie Dariusz Grabczuk, chełmski radny, a prywatnie brat posła Krzysztofa Grabczuka. W poprzednich wyborach samorządowych walczył o prezydenturę Chełma. Wystartuje stamtąd również Ewa Jaszczuk, obecna radna wojewódzka, a także Jerzy Wrzesień i Paweł Woliński.

W okręgu zamojskim (miasto Zamość, powiaty: biłgorajski, zamojski, tomaszowski i hrubieszowski) „jedynka” przypadnie lekarce Zofii Woźnicy. Wystartują tam również Ewa Bielina-Wawryk, Aneta Najda i Zbigniew Bielak.

Zobacz zdjęcia: Jak pieczono chleb 100 lat temu?

Centrum krwiodawstwa w Nowym Sączu