Wielki Piątek 2022 to jeden z dwóch dni, kiedy obowiązuje post ścisły. Podobnie jest w Środę Popielcową, która otwiera okres Wielkiego Postu. Dla praktykujących katolików i ich rodzin post ścisły ma ogromne znaczenie. Muszą oni się powstrzymać od zabaw, picia alkoholu i jedzenia konkretnych rzeczy. Zamiast tego pogrążają się w zadumie i rozważaniu tajemnicy zbawczej śmierci Jezusa Chrystusa. Jego męka jest przyczynkiem do nawrócenia i wyciszenia. Pozostaje pytanie - co można jeść w Wielki Piątek? Zasady są ściśle określone i chrześcijanie powinni ich przestrzegać, aby dobrze przygotować się na Wielkanoc 2022.
Czytaj też: Wielkanoc 2022. Do kiedy spowiedź wielkanocna 2022? Z tych grzechów trzeba się wyspowiadać!
Wielki Piątek 2022: Post ścisły. Co można jeść?
W Wielki Piątek obowiązują nas zasady, zgodne z prawem Kościoła w Polsce. Co one mówią? Post ścisły obowiązuje osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia. W naszym kraju zgodnie z wytycznymi Episkopatu Polski z 2014 r. post ścisły oznacza spożycie jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych. W praktyce chodzi o połączenie postu ilościowego z jakościowym. W tych dniach powinniśmy się powstrzymać od podjadania i przygotowywania ulubionych posiłków, np. słodkości. Zamiast tego przedstawiamy wam kilka pomysłów na wielkopiątkowy obiad. Jak się okazuje, możliwości jest całkiem sporo.
Co można jeść w Wielki Piątek? Post ścisły obowiązuje
Panierowany dorsz lub inna pyszna rybka - Polacy w Wielki Piątek nierzadko stawiają także na śledzie w occie lub śmietanie. Dwa skromne posiłki w ciągu dnia powinny wyglądać jak np. śniadanie. Możemy przygotować np. powszechnie lubiane sałatki jarzynowe, lekkie zupy i popularne w kraju pierogi. W weekend po Wielkim Piątku będziemy mieli jeszcze większy wachlarz wyboru. Wówczas do gry wejdą produkty mięsne i nie tylko. Przypominamy, że w dzień śmierci Jezusa Chrystusa KK stanowczo zabrania spożywania takowych. Wielkanoc 2022 przyda 17 i 18 kwietnia. Nasza redakcja życzy czytelnikom wszystkiego co najlepsze!