Lista grzechów, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia. Spowiedź na Wielkanoc 2022

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Lista grzechów, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia. Spowiedź na Wielkanoc 2022

Lista grzechów, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia. Spowiedź na Wielkanoc 2022 ważna dla katolików [FORMUŁA SPOWIEDZI]

2022-04-15 10:53

Spowiedź na Wielkanoc 2022. W okresie wielkanocnym każdy praktykujący katolik musi się udać do spowiedzi. Nie wszyscy wiedza, że jest lista grzechów, za które nie dostaną rozgrzeszenia od kapłana. Księża nie mogą go udzielić, nawet gdy bardzo żałujemy tych grzechów. W tym materiale przedstawiamy wam kompletną listę grzechów, których nie rozgrzeszy żaden z duchownych. Szczegóły na se.pl.

Spowiedź na Wielkanoc 2022 to bardzo ważny zwyczaj dla praktykujących katolików. - Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty i przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą - tak brzmią dwa z pięciu przykazań kościelnych. Chrześcijanie chcą z czystym sercem przystąpić do bardzo ważnego sakramentu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że są takie grzechy, za które nie dostaną rozgrzeszenia. Nie jest to zależne od decyzji spowiednika. Wynika to z prawa Kościoła Katolickiego. Nawet szczerze żałujący człowiek nie może liczyć na rozgrzeszenie. O jakie grzechy chodzi?

Czytaj też: Wielkanoc 2022. Do kiedy spowiedź wielkanocna 2022? Z tych grzechów trzeba się wyspowiadać!

Spowiedź na Wielkanoc 2022: Lista grzechów, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia [LISTA]

Tak jak już sygnalizowaliśmy wyżej, za niektóre z grzechów nie dostaniemy rozgrzeszenia. Nawet błaganie księdza nie pomoże. Kapłani muszą przestrzegać prawa Kościoła Katolickiego. Pozostaje już tylko pytanie - o które grzechy chodzi?

Życie w konkubinacie - KK nie uznaje wspólnego życia pod jednym dachem bez zawarcia związku małżeńskiego. Jeżeli nie wyprowadzimy się od partnera natychmiast, nie zaistnieje postanowienie poprawy i nie uzyskamy rozgrzeszenia.

Apostazja - jeżeli zdecydujemy się na całkowite odejście od wiary i zerwanie więzi z Kościołem, nie możemy uzyskać rozgrzeszenia.

Życie z nowym parterem bez rozwodu kościelnego - Kościół Katolicki nie dopuszcza takiego rozwiązania. Nawet jeżeli uzyskaliśmy rozwód cywilny, w oczach KK jesteśmy wciąż małżeństwem i nie możemy żyć z kimś innym.

Aborcja - w KK jest uznawana za zabójstwo. Żaden ksiądz nie rozgrzeszy nas z popełnienia aborcji. Ten temat od dawien dawna wywołuje spore kontrowersje i jest przyczyną wielu sporów Polaków z KK.

Zabójstwo własnego dziecka - ksiądz nie może rozgrzeszyć tego ciężkiego grzechu. 

Próba odprawiania Mszy Świętej i spowiadania - udawanie duchownego to grzech, którego nie może rozgrzeszyć zwykły ksiądz. Może to uczynić biskup. Temat był szeroko omawiany przy okazji premiery filmu 'Boże Ciało"

Profanacja Najświętszego Sakramentu - taki grzech może odpuścić jedynie Watykan, Stolica Apostolska. Kościół uważa to za jeden z najcięższych grzechów, jakie można popełnić.

Zabójstwo i pobicie biskupa, pobicie lub zabójstwo papieża - w przypadku takiego czynu wobec biskupa, mówimy o grzechu ciężkim, które odpuścić może jedynie biskup. Analogicznie w przypadku papieża odpuścić może jedynie Stolica Apostolska.

Grzechy przeciw Duchowi Świętemu nie będą odpuszczane, a ich listę stworzył papież Pius X:

  • dobrowolnie i umyślnie trwanie w niepokucie
  • zazdroszczenie innym Bożych łask
  • przeciwstawianie się prawdzie chrześcijańskiej
  • posiadanie zamkniętego serca na napomnienia przywracające na drogę zbawienia
  • zuchwałe grzeszenie przeciw bożemu miłosierdziu
  • rozpaczanie względem łaski Bożej
Sonda
Czy przystąpiliście/przystąpicie do spowiedzi wielkanocnej 2022?

Formuła spowiedzi

PENITENT (osoba spowiadająca się): Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

KAPŁAN: Na wieki wieków. Amen

PENITENT czyniąc Znak Krzyża: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Kapłan czyni znak krzyża i zachęca do ufności w miłosierdzie Boże, na przykład, może to uczynić słowami:

KAPŁAN: Bóg niech będzie w twoim sercu, abyś skruszony w duchu wyznał swoje grzechy.

PENITENT: Rozpoczynając wyznanie grzechów: Ostatni raz u spowiedzi świętej byłem: tydzień, miesiąc, lata temu...Pokutę zadaną wypełniłem. Obraziłem Pana Boga następującymi grzechami:...

Wylicza te grzechy, a przy ciężkich podaje liczbę i okoliczności. Na zakończenie mówi: więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję, postanawiam poprawę proszę o naukę, pokutę i rozgrzeszenie.

Kapłan zachęca penitenta do okazania żalu

PENITENT: Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu (Łk 18,13)

Udzielając rozgrzeszenia kapłan wypowiada słowa:

KAPŁAN: Bóg Ojciec Miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą, przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju, przez posługę Kościoła I ja odpuszczam Tobie grzechy, w imię Ojca, Syna i ducha Świętego

PENITENT: Amen.

Po udzielaniu rozgrzeszenia i zadaniu pokuty, kapłan zwraca się słowami:

KAPŁAN: Wysławiajmy Pana bo jest dobry.

PENITENT: A jego miłosierdzie trwa na wieki.

KAPŁAN: Pan odpuścił tobie grzechy. Idź w pokoju.

PENITENT: Bóg zapłać.

Kapłan puka w konfesjonał.

Kościół Baptystów w Szczecinie odzyskał dawny blask. To prawdziwa perełka!