Spowiedź na Wielkanoc 2022 to bardzo ważny zwyczaj dla praktykujących katolików. - Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty i przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą - tak brzmią dwa z pięciu przykazań kościelnych. Chrześcijanie chcą z czystym sercem przystąpić do bardzo ważnego sakramentu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że są takie grzechy, za które nie dostaną rozgrzeszenia. Nie jest to zależne od decyzji spowiednika. Wynika to z prawa Kościoła Katolickiego. Nawet szczerze żałujący człowiek nie może liczyć na rozgrzeszenie. O jakie grzechy chodzi?
Czytaj też: Wielkanoc 2022. Do kiedy spowiedź wielkanocna 2022? Z tych grzechów trzeba się wyspowiadać!
Spowiedź na Wielkanoc 2022: Lista grzechów, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia [LISTA]
Tak jak już sygnalizowaliśmy wyżej, za niektóre z grzechów nie dostaniemy rozgrzeszenia. Nawet błaganie księdza nie pomoże. Kapłani muszą przestrzegać prawa Kościoła Katolickiego. Pozostaje już tylko pytanie - o które grzechy chodzi?
Życie w konkubinacie - KK nie uznaje wspólnego życia pod jednym dachem bez zawarcia związku małżeńskiego. Jeżeli nie wyprowadzimy się od partnera natychmiast, nie zaistnieje postanowienie poprawy i nie uzyskamy rozgrzeszenia.
Apostazja - jeżeli zdecydujemy się na całkowite odejście od wiary i zerwanie więzi z Kościołem, nie możemy uzyskać rozgrzeszenia.
Życie z nowym parterem bez rozwodu kościelnego - Kościół Katolicki nie dopuszcza takiego rozwiązania. Nawet jeżeli uzyskaliśmy rozwód cywilny, w oczach KK jesteśmy wciąż małżeństwem i nie możemy żyć z kimś innym.
Aborcja - w KK jest uznawana za zabójstwo. Żaden ksiądz nie rozgrzeszy nas z popełnienia aborcji. Ten temat od dawien dawna wywołuje spore kontrowersje i jest przyczyną wielu sporów Polaków z KK.
Zabójstwo własnego dziecka - ksiądz nie może rozgrzeszyć tego ciężkiego grzechu.
Próba odprawiania Mszy Świętej i spowiadania - udawanie duchownego to grzech, którego nie może rozgrzeszyć zwykły ksiądz. Może to uczynić biskup. Temat był szeroko omawiany przy okazji premiery filmu 'Boże Ciało"
Profanacja Najświętszego Sakramentu - taki grzech może odpuścić jedynie Watykan, Stolica Apostolska. Kościół uważa to za jeden z najcięższych grzechów, jakie można popełnić.
Zabójstwo i pobicie biskupa, pobicie lub zabójstwo papieża - w przypadku takiego czynu wobec biskupa, mówimy o grzechu ciężkim, które odpuścić może jedynie biskup. Analogicznie w przypadku papieża odpuścić może jedynie Stolica Apostolska.
Grzechy przeciw Duchowi Świętemu nie będą odpuszczane, a ich listę stworzył papież Pius X:
- dobrowolnie i umyślnie trwanie w niepokucie
- zazdroszczenie innym Bożych łask
- przeciwstawianie się prawdzie chrześcijańskiej
- posiadanie zamkniętego serca na napomnienia przywracające na drogę zbawienia
- zuchwałe grzeszenie przeciw bożemu miłosierdziu
- rozpaczanie względem łaski Bożej
Formuła spowiedzi
PENITENT (osoba spowiadająca się): Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
KAPŁAN: Na wieki wieków. Amen
PENITENT czyniąc Znak Krzyża: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
Kapłan czyni znak krzyża i zachęca do ufności w miłosierdzie Boże, na przykład, może to uczynić słowami:
KAPŁAN: Bóg niech będzie w twoim sercu, abyś skruszony w duchu wyznał swoje grzechy.
PENITENT: Rozpoczynając wyznanie grzechów: Ostatni raz u spowiedzi świętej byłem: tydzień, miesiąc, lata temu...Pokutę zadaną wypełniłem. Obraziłem Pana Boga następującymi grzechami:...
Wylicza te grzechy, a przy ciężkich podaje liczbę i okoliczności. Na zakończenie mówi: więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję, postanawiam poprawę proszę o naukę, pokutę i rozgrzeszenie.
Kapłan zachęca penitenta do okazania żalu
PENITENT: Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu (Łk 18,13)
Udzielając rozgrzeszenia kapłan wypowiada słowa:
KAPŁAN: Bóg Ojciec Miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą, przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju, przez posługę Kościoła I ja odpuszczam Tobie grzechy, w imię Ojca, Syna i ducha Świętego
PENITENT: Amen.
Po udzielaniu rozgrzeszenia i zadaniu pokuty, kapłan zwraca się słowami:
KAPŁAN: Wysławiajmy Pana bo jest dobry.
PENITENT: A jego miłosierdzie trwa na wieki.
KAPŁAN: Pan odpuścił tobie grzechy. Idź w pokoju.
PENITENT: Bóg zapłać.
Kapłan puka w konfesjonał.