Wichry na Lubelszczyźnie. Setki zniszczeń. Fatalne skutki wiatru!

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/3centista Wichry na Lubelszczyźnie. Setki zniszczeń. Fatalne skutki wiatru!

Wichury na Lubelszczyźnie. Setki zniszczeń. Fatalne skutki wiatru!

2022-01-31 8:36

Ponad 200 interwencji strażaków po niedzielnych i nocnych wichurach na Lubelszczyźnie. W wielu miejscach regionu ludzie zostali pozbawieni prądu. Są setki mniejszych i większych zniszczeń. Strażacy podsumowali fatalne skutki silnego wiatru. Kiedy pogoda zacznie się stabilizować? W poniedziałkowy poranek wiatr nadal silnie wieje, ale najgorsze już za nami.

Wichury na Lubelszczyźnie spowodowały setki zniszczeń – w niedzielę (30.01) i w nocy z niedzieli na poniedziałek strażacy mieli ręce pełne roboty. Podobnie służby energetyczne – wciąż część odbiorców może mieć problem z dostępem do prądu, choć zasilanie w wielu miejscach udało się już przywrócić. Silny wiatr w Lubelskiem spowodował setki mniejszych i większych zniszczeń. Na szczęście sytuacja pogodowa powinna się już stabilizować, choć wiatr wciąż jeszcze wieje dość mocno.

Wichury na Lubelszczyźnie. Ponad 200 interwencji strażaków, brak prądu

Do poniedziałkowego (31.01) poranka strażacy na Lubelszczyźnie ok. 220 razy ruszali w teren, by usuwać skutki wichur i zniszczenia spowodowane przez silny wiatr. Większość interwencji (ok. 160) to usuwanie przewróconych drzew i połamanych konarów i gałęzi, które spowodowały zniszczenia albo blokowały drogi. Rzadziej zdarzały się przypadki zalanych piwnic – niespełna 30 interwencji polegało na wypompowywaniu wody. Silny wiatr uszkodził dachy na 15 budynkach gospodarczych. Nikt w regionie nie zginął ani nie został ranny na skutek wichur. Straty materialne są na razie trudne do oszacowania.

Lubelskie bez prądu po wichurach. Wyłączenia i awarie w tych gminach [LISTA]

W niedzielny wieczór w całym regonie kilka tysięcy gospodarstw domowych nie miało prądu. Dostęp do energii stopniowo udaje się przywrócić. Jak informuje PGE Dystrybucja – na Lubelszczyźnie, na skutek wichur, największe problemy dotyczyły i mogą nadal dotyczyć mieszkańców gmin:

  • RE Lublin-Teren: Abramów, Fajsławice, Głusk, Kock, Konopnica, Lubartów, Łęczna, Mełgiew, Michów, Milejów, Niemce, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Piaski, Puchaczów, Rybczewice, Serniki, Strzyżewice, Uścimów, Wólka
  • RE Puławy: Baranów, Garbów, Janowiec, Jastków, Kazimierz Dolny, Kurów, Łaziska, Markuszów, Nałęczów, Opole Lubelskie, Puławy, Ryki, Stężyca, Wąwolnica
  • RE Kraśnik: Poniatowa, Wilkołaz, Urzędów, Józefów nad Wisłą
  • RE Biała Podlaska: Biała Podlaska, Borki, Łomazy, Olszanka, Platerów, Siemień, Ulan-Majorat
  • RE Radzyń Podlaski: Radzyń Podlaski, Międzyrzec Podlaski
Wielka wichura zdemolowała Warszawę
  • RE Chełm: Chełm, Krasnystaw, Dorohusk, Łopiennik Górny, Rejowiec Fabryczny, Rudnik, Siedliszcze, Siennica Różana, Włodawa, Sawin, Żmudź, Stary Dzików, Gorzków, Wola Uhruska, Cyców, Izbica, Gorzków
  • RE Tomaszów Lubelski: Tomaszów Lubelski, Mircze, Stary Dzików, Uchanie, Narol, Dołhobyczów, Hrubieszów, Tyszowce, Wielkie Oczy, Cieszanów, Lubaczów, Oleszyce, Miączyn
  • RE Zamość: Nielisz, Skierbieszów, Sułów, Turobin, Wysokie, Zamość, Tarnogród, Uchanie, Biłgoraj, Frampol, Stary Zamość, Księżpol, Obsza, Potok Górny, Łukowa, Szczebrzeszyn, Zakrzew, Żółkiewka, Sitno.

IMGW. Tu wiało najmocniej. Synoptycy podsumowują wichury

W poniedziałkowy poranek na Lubelszczyźnie nadal wiele silny wiatr, ale nie jest tak porywisty, jak w niedzielę i w nocy. Jak informują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – średnia prędkość wiatru w Lubelskiem minionej nocy wynosiła 55 km/h.

– Najsilniejsze porywy wiatru zanotowano na stacjach w: Lublinie (90 km/h), Zamościu (83 km/h), we wsi Bezek (powiat chełmski – 76 km/h) oraz we Włodawie (72 km/h). Najsilniejszy wiatr występował w powiatach wschodnich i na południu. W ciągu najbliższych godzin wiatr będzie słabł. Początkowo prognozowane są jeszcze porywy wiatru do 60 km/h, lokalnie na południowym wschodzie regionu mogą się zdarzyć pojedyncze porywy do 70 km/h – informują synoptycy IMGW.

Sonda
Czy obawiasz się silnego wiatru?