Zapotrzebowanie na daną grupę krwi zmienia się dynamicznie. Aktualnie najbardziej pożądana jest grupa 0+. Trudno jednak określić, jaka krew będzie potrzebna następnego dnia. Jest to zależne od zapotrzebowania szpitali. Informacje na temat braków tej cennej substancji są jednak na bieżąco uaktualniane na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
– Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich, bez względu na to, jaką mają grupę krwi, a także zapraszamy tych, którzy nie znają swojej grupy, bardzo chętnie ją określimy – mówi Małgorzata Orzeł, zastępca dyrektora ds. medycznych w RCKIK w Lublinie.
>>> Pokażą kolekcje militariów z XX wieku. Historyczna wystawa w Targach Lublin [AUDIO]
>>> Młodzież z regionu nie jest zadowolona ze swoich edukacyjnych i zawodowych wyborów. Gdzie szukać wsparcia? [AUDIO]
W Lublinie Krew można oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Żołnierzy Niepodległej 8.
Zgłaszając się do RCKiK można zostać nie tylko honorowym krwiodawcą, ale również dawcą szpiku. To kilka prostych kroków. Należy wypełnić ankietę, przejść rozmowę kwalifikacyjną z lekarzem oraz oddać próbkę krwi, z której zostaną oznaczone antygeny zgodności tkankowej. Te dane trafią do światowej bazy krwi. Następnie możemy już tylko czekać na telefon, jeżeli ktoś będzie potrzebował przeszczepu.
>>> Rozbudowa Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Kiedy finał prac? [AUDIO]
Regionalne Centrum Krwiodawstwa organizuje również terenowe akcje poboru krwi. Specjalny ambulans odwiedza między innymi kościoły, szkoły i uczelnie. Najbliższa taka akcja odbędzie się jutro na Politechnice Lubelskiej. Startuje o godzinie 8.30 i potrwa do godziny 14.00. Harmonogram wyjazdowych akcji można znaleźć na stronie rckik.lublin.pl.
O zapotrzebowaniu na krew mówi Małgorzata Orzeł, zastępca dyrektora ds. medycznych w RCKIK w Lublinie. Posłuchaj!