Spis treści
- Było hitem w PRL-u. Dziś jest niespotykane
- Pochodzenie i znaczenie imienia Teresa
- Ile osób w Polsce nosi imię Teresa?
- Jak można mówić na Teresę? Te zdrobnienia warto znać
Było hitem w PRL-u. Dziś jest niespotykane
W okresie PRL-u podobnie jak dziś istniała moda na nadawanie konkretnych imion żeńskich i męskich. Wówczas na ulicach najczęściej można było spotkać świeżo upieczonych rodziców z Marią, Krystyną czy Elżbietą w wózkach. Hitem było także imię Teresa, które wręcz biło rekordy popularności. Dziś z pewnością wielu z was ma w swojej rodzinie ciocię, kuzynkę bądź babcię Teresę. W PRL-u doceniano klasyczne brzmienie tego imienia oraz jego bogate znaczenie.
Polecany artykuł:
Pochodzenie i znaczenie imienia Teresa
Teresa to żeńskie imię pochodzenia greckiego, które oznacza mieszkankę wyspy Thera. Według znaczenia kobiety noszące to imię są niezwykle odważne, silne i nie boją się nowych wyzwań. Dodatkowo to świetne przyjaciółki i kochające matki, które nie przechodzą obojętnie obok osób potrzebujących. Cechuje je także pracowitość i wytrwałość w dążeniu do celu.
Ile osób w Polsce nosi imię Teresa?
W Polsce aktualnie imię Teresa nosi ponad 327 tysiące kobiet, lecz coraz mniej rodziców decyduje się na nazwanie tak dziecka. W 2022 roku imię Teresa otrzymały jedynie 94 dziewczynki, a w 2023 tylko 93, więc widać, iż tendencja spada.
Jak można mówić na Teresę? Te zdrobnienia warto znać
Imię Teresa jest bogate w wielu zdrobnień. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych:
- Tereska
- Terenia
- Teresia
- Tera
- Tercia
- Terunia
- Terusia
- Teruśka
- Teri
- Teresinka.