Lublin ma KILKA TYSIĘCY nowych mieszkańców! Skąd i dlaczego przyjechali? [AUDIO]

2020-01-24 17:22 Olka Mazur
W ciągu roku do Lublina sprowadziło się ponad 4 tysiące osób. Skąd przyjechali? [AUDIO]
Autor: pixabay/Mexxicana

Lublin. W ubiegłym roku do miasta sprowadziło się 4146 osób. 266 z nich to obcokrajowcy. Tak wynika z danych meldunkowych Urzędu Miasta. Kim są lubelskie „słoiki”? Kto i dlaczego wybiera Lublin?

Tajwan, Urugwaj czy Wietnam – nawet z tak odległych państw pochodzą nowi mieszkańcy Lublina.

Najwięcej cudzoziemców przybyło do nas z Ukrainy – mówi Monika Głazik z lubelskiego Ratusza. – Mówimy o nowych mieszkańcach, którzy zameldowali się na pobyt stały. Zamieszkało u nas 112 osób z Ukrainy, a 53 z Wielkiej Brytanii.

W Lublinie nie brakuje także mieszkańców z Białorusi, ze Stanów Zjednoczonych, z Egiptu, Niemiec, Włoch, Tajwanu, Tunezji i ze Szwecji.

– Z niektórych państw mamy tylko jednego nowego obywatela. Tak jest w przypadku osób z Algierii, Austrii, Iraku, Kataru czy Portugalii – dodaje Głazik. – Przyjeżdżają do nas i meldują się mieszkańcy z całego świata, nawet z Wietnamu, Uzbekistanu, czy Urugwaju. Najliczniejszą grupę stanowią nasi sąsiedzi.

Skąd pochodzą nowi mieszkańcy Lublina? O tym mówi Monika Głazik z lubelskiego ratusza w rozmowie z reporterką Radia Eska. Posłuchaj:

Największą grupą nowych mieszkańców Lublina są oczywiście Polacy. Najliczniejszą grupę stanowią ci z naszego województwa, bo jest ich 2997 – głównie z powiatu lubelskiego. Dużo mniej osób przybyło do nas z województwa mazowieckiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.