W 2019 roku nie kupimy w Polsce papierosów? Rząd musi się pospieszyć!

i

Autor: Zdjęcie ilustracyjne / Pixabay.com / PublicDomainPictures W 2019 roku nie kupimy w Polsce papierosów? Rząd musi się pospieszyć!

W 2019 r. nie kupimy w Polsce papierosów? Rząd musi się pospieszyć! [WIDEO]

2018-12-12 9:07

Polska Izba Handlu ostrzega, że istnieje realne ryzyko braku możliwości zakupu papierosów w Polsce od 2019 roku! Jak to możliwe?

Wszystko przez unijne dyrektywy, które wymuszają wprowadzenie nowych systemów – a tych Polska cały czas nie wdrożyła.

W 2019 r. nie kupimy w Polsce papierosów? Zobacz WIDEO!

>>> Ktoś rozpylił gaz w szkole! Kilkadziesiąt osób wymagało pomocy lekarskiej

>>> Niedziele handlowe w grudniu 2018 i w styczniu 2019. Kiedy obowiązuje zakaz handlu? [KALENDARZ]


Wydana przez Unię Europejską dyrektywa zakłada, że do 20 maja 2019 roku kraje członkowskie UE muszą wdrożyć system śledzenia ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych „Track & Trace” oraz zarejestrować 100 000 punktów sprzedaży detalicznej wyrobów tytoniowych.

Istnieje spore ryzyko, że po 20 maja 2019 roku sprzedaż wyrobów tytoniowych będzie niemożliwa – ostrzega Polska Izba Handlu.

Właśnie dlatego PIH wystosowała do premiera Mateusza Morawieckiego list, w którym ponagla i prosi, by rząd przyspieszył prace nad nowelizacją ustawy.

– Wdrożenie systemu „Track & Trace” oznacza całkowitą modyfikację dotychczasowej działalności operacyjnej, zbudowanie nowych systemów informatycznych, zaopatrzenie się w niezbędny sprzęt oraz przeszkolenie pracowników – mówi w rozmowie z SUPER BIZNESEM (SE.pl) Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.

>>> We trzech namawiali 14-latkę do seksu. 25-latek przyznał się do winy


Okazuje się, że nowelizacja ustawy tytoniowej wciąż pozostaje w fazie projektu – nie ma rozwiązań komunikacyjnych i nie ma przepisów prawnych.

Z jednej strony brak papierosów wyszedłby wielu Polakom na dobre, ale odbiłby się znacząco na polskiej gospodarce.

Wyroby tytoniowe w około 80 proc. sklepów stanowią od 15 do 40 proc. obrotu. Problemy z handlem tytoniem w Polsce odbiłyby się też na budżecie państwa. Polska z tytułu podatków od wyrobów tytoniowych każdego roku zarabia ponad 25 mld złotych!

>>> Jaguar wypadł z drogi. Kierowca zginął na miejscu [ZDJĘCIA]