Smog

i

Autor: Pixabay

Uwaga! Rząd odradza wychodzenie z domów mieszkańcom tego miasta! Zagrożeniem powietrze

2022-08-23 21:41

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa publikuje we wtorkowy wieczór (23.08.22) ostrzeżenie dla jednego, wschodniego miasta Polski. Chełm w województwie lubelskim notuje wyjątkowo złą jakość powietrza, poziom stężenia pyłów PM10 może zostać znacznie przekroczony. "UWAGA! Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" - otrzymali SMS-a mieszkańcy Chełma.

Nie tylko aktywność, ale i wietrzenie mieszkań - mieszkańcy Chełma (woj. lubelskie) na wschodzie Polski we wtorkowy wieczór (23.08.22) mierzą się z zanieczyszczonym powietrzem. RCB alarmuje, że prognozy przewidują przekroczenie stężenia pyłów PM10 właśnie na terenie tego jednego miasta. Jego mieszkańcy otrzymali sms-y przekonujące do zaniechania aktywności na zewnątrz i wstrzymania z wietrzeniem mieszkań.

Polecamy: Tragedia przy granicy z Białorusią. Sławatycze-Kolonia: sześcioro rannych! Zawinił Mołdawianin?

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska precyzuje, że stężenie pyłów PM10 przekroczy sięgnie powyżej 150 µg/m3. Przypomnijmy, że pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Cząsteczki te mogą zawierać np.: związki siarki, azotu, związki organiczne (w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów). Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy nie przekraczającej 10 mikrometrów.