W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano 17 umów między Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, który realizuje TOPSOR, a podmiotami, gdzie SOR-y funkcjonują. Są to m.in. szpitale w Lublinie, Chełmie czy Krasnymstawie. Projekt ma usprawnić pracę.
– Da to pacjentowi przede wszystkim zapewnienie, że segregacja medyczna, czyli ocena jego stanu zdrowia będzie jednolita w całym kraju. Zostanie też określony czas oczekiwania na SOR-ze w konkretnym przypadku – mówi Sławomir Gadomski, wiceminister w Ministerstwie Zdrowia.
Usprawniona ma zostać także organizacja pracy lekarzy i pielęgniarek. Projekt TOPSOR, czyli Tryby Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym do października ma objąć 76 największych szpitalnych oddziałów ratunkowych w kraju. Siedem z nich znajduje się na Lubelszczyźnie. W sumie do końca sierpnia 2020 roku realizowany będzie na 232 SOR-ach, z czego 17 funkcjonuje w województwie lubelskim.
– Ponad 100 pacjentów dziennie trafia na nasz Szpitalny Oddział Ratunkowy. Przypadki są różne, ale duża część mogłaby być leczona np. przez lekarza rodzinnego – mówi Radosław Starownik, dyrektor SPSK 4 w Lublinie.
Realizacja projektu pochłonie prawie 40 milionów złotych.