Na Roztoczu czekają szlaki rowerowe od 12 do nawet 180 kilomterów

i

Autor: image43, CCO Public Domain, pixabay.com Na Roztoczu czekają szlaki rowerowe od 12 do nawet 180 kilomterów

Trasy rowerowe po Roztoczu: Szaleństwa na dwóch kółkach dla fanów zieleni i spokoju [TRASY, WYPOŻYCZALNIA]

2016-05-21 10:35

Na Roztoczu jest coraz więcej rowerzystów. Ze szlaków korzystają nie tylko mieszkańcy regionu, ale i turyści przyjeżdżający na Lubelszczyznę.  

Na Zamojszczyźnie przybywa tras dla jednośladów, coraz częściej organizowane są też rajdy. Chętnych do uczestnictwa nie brakuje. - Niektóre rajdy rowerowe cieszyły się umiarkowaną frekwencją, później coraz większą. Obecnie rajdy organizowane na Roztoczu, zarówno przez stolicę, jak i obrzeżne gminy cieszą się tak dużą frekwencją, że ograniczamy liczbę uczestników – mówi mówi Andrzej Dziaduszek z zamojskiego PTTK.

Chętni, ale bez sprzętu?

Jeśli macie ochotę na rajd rowerowy lub samodzielny przejazd szlakiem, a nie macie roweru nie oznacza rezygnacji z imprez rowerowych. W Zamościu już wystartowała miejska wypożyczalnia jednośladów. - W słoneczne dni już pierwsze wypożyczenia rowerów były – mówi Joanna Liberadzka - Duras z Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej.

Gdzie wypożyczyć rower?

Rowery są dostępne w Zamościu w dwóch punktach Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historyczne – na Rynku Wielkim 13 oraz przy Łukasińskiego 2E. Rowery są dostępne w godzinach pracy biura, od maja czekają do godziny 19.00. W centrum można korzystać z kasków i fotelików dla maluchów.

Trasy rowerowe po Roztoczu

1.Centralny szlak rowerowy Roztocza – znaki czerwone, ok 180 km. Przecinający Roztocze od Kraśnika do Hrebennego, a docelowo do Lwowa. Prowadzi głównie bocznymi szosami. Najciekawsze odcinki to Kraśnik-Zwierzyniec i Lubycza Królewska-Hrebenne.

2. Trasa “Pogranicze Regionów”, znaki żółte, ok 45 km. Prowadzi przez Równinę Biłgorajską i Roztocze Zachodnie. Na trasie długie odcinki leśne, widokowa grzbietowa dróżka w rejonie góry Kamienica, a na wzniesieniu Polak, nieopodal alei pomnikowych drzew, pomnik upamiętniający powstańców poległych pod Panasówką w 1863 r. Po drodze kamieniołom, hodowla muflonów i Danieli w Żelebsku.

3. Trasa Ziemi Biłgorajskiej, Biała Łada, znaki czerwone, ok 30 km. To pierwszy szlak rowerowy wyznakowany w rejonie Biłgoraja. Ciekawostki to kamieniołomy w Żelebsku, serpentyny na szosie w Ignatówce, przejazd doliną Białej Łady, ważny ośrodek kultury w Nadrzeczu.

4. Trasa szlakiem Gminy Zamość, znaki czerwone, ok 40 km. Trasa pozwalająca poznać najbliższe okolice Zamościa. Doprowadza m. in. do kapliczki w pobliżu wsi Lipsko-Polesie i do rezerwatu susła Hubale.

5. Trasa Roztoczańskiego Parku Narodowego do Florianki: Zwierzyniec, Florianka, Stare Górecko. Znaki żółte, ok 12 km. Bardzo interesująca krajobrazowo, prowadzi w większości utwardzonymi drogami przez monumentalne lasy. Po drodze stawy Echo, ostoja konika polskiego, Malowany Most, dąb Florian.

6. Rowerowy Szlak Ziemi Józefowskiej: znaki zielone, ok. 90 km. Trasa poprowadzona w ciekawy sposób i tylko na niektórych odcinkach pokrywa się ze szlakiem pieszym. Po drodze dzikie uroczyska Puszczy Solskiej i pomnik przyrody-góra Kamień z grupą malowniczych skałek. Wiedzie przez urokliwą stację kolejową w Józefowie Roztoczańskim, źródła Sopotu, rezerwat Czartowe Pole, Górecko Kościelne ze swoimi pomnikowymi dębami, kapliczką na wodzie. Po drodze kamieniołomy, pomniki historyczne, kamienna tama w środku lasu, malownicze punkty widokowe.

7. Rowerowy szlak prowadzący po umocnieniach Linii Mołotowa. Znaki czarne, ok 42 km. Lubaczów-Cieszanów-Podemszczyna-Nowe Brusno-Polanka Horyniecka-Wola Wielka. Po drodze rezerwat Jedlina, ruiny dzwonnicy, schrony bojowe (postawione np. na cmentarzu), pomniki nieistniejącej wsi Rudki.

8. Trasy Gminy Narol:

Znaki pomarańczowe, 30 km, Narol-Łówcza-Płazów-Ruda Różaniecka-góra Grochy-Bukowy Las.

Znaki żółte, 15 km, Narol-Wola Wielka-Dębiny-Jędrzejówka-Narol

Znaki czerwone, ok 18 km Narol-Podlesina-rezerwat Minokąt-Narol