Tomaszów Lubelski: Kapsuła czasu zamknięta pod ziemią! Zamknęli pod ziemią wspomnienia i listy [WIDEO, ZDJĘCIA]

2016-04-18 18:59

Zegar kapsuły czasu już ruszył. Otwarcie będzie za 50 lat. W dość nietypowy sposób mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego uczcili rocznicę Chrztu Polski.  

Tomaszowianie wmurowali w miejski bruk, to co jest dla nich ważne dzisiaj. - Kronika, monografia miasta, jest księga własnoręcznych podpisów złożonych przez 6948 mieszkańców. – mówi Tomasz Zieliński, pomysłodawca i dyrektor biblioteki. - To naprawdę imponujący wynik. Jest 55 listów do instytucji i osób, które będą pełnić te funkcje za 50 lat. Każdy osobiście pisał ten list, nie wiemy co w nich jest – dodaje.

Posłuchaj, jak żegnana była kapsuła. Materiał przygotowała Marta Buczak, reporterka Radia ESKA. 

Mieszkańcy się podpisali w księdze, głównie dla niezwykłych wspomnień, ale też by inni dowiedzieli się jak kiedyś było w Tomaszowie, co się działo dawniej. 

>>> SPRAWDŹ TEŻ Mural w Nowym Jorku na pamiątkę 1050. rocznicy Chrztu Polski [ZDJĘCIE]

Kapsuła czasu to nie wszystko. W Szkole Podstawowej nr 2 zostały odsłonięte schody, które nie pozwolą zapomnieć o najważniejszych wydarzeniach historycznych. Są na nich daty.

- Policzyliśmy, że średnio uczeń chodzi po nich 5-6 razy dziennie, można to przemnożyć przez ilość dni w roku i razy 6 lat. Powiem, że uczniom muszą się do daty wryć w pamięć - wyjaśnia Jarosław Korzeń, dyrektor szkoły.  

Zobacz film z wmurowania kapsuły przygotowany przez Martę Buczak i Michała Serkiza.