Te wsie z woj. lubelskiego odzyskają status miasta. Duże zmiany od 2024 roku

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

ranking

Te wsie z woj. lubelskiego odzyskają status miasta. Gdzie czekają nas DUŻE zmiany od 2024 roku?

2023-09-28 16:58

To już pewne! Zgodnie z propozycją rządu od 1 stycznia 2024 r. status miasta mają uzyskać aż 34 miejscowości z całej Polski. W tym gronie znalazło się kilka wsi z woj. lubelskiego! O które miejscowości chodzi? O tym w dalszej części tekstu.

Większość miejscowości aspirujących do statusu miasta wcześniej posiadała prawa miejskie, które utraciła, najczęściej w wyniku represji po Powstaniu Styczniowym. Teraz jednak uda się je wreszcie odzyskać.

Te wsie w woj. lubelskim będą miastami

Spore zmiany będą od 2024 roku. W woj. lubelskim trzy miejscowości uzyskają prawa miejskie. Pierwsze z nich to Czemierniki w pow. radzyńskim. Swoje prawa miejskie utracili po Powstaniu Styczniowym i zostały zdegradowane do poziomu osady. Teraz ponownie starały się o przywrócenie statusu i wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Nie bez znaczenia jest także przeprowadzone tam konsultacje społeczne, gdzie 70 proc. ankietowanych zdecydowało, że chce przywrócenia praw miejskich.

Wielka bomba i wielka ewakuacja w Lublinie.

Kolejne z nich to Piszczac, miejscowość w pow. bialskim. Ich status również zmienił się po Powstaniu Styczniowym. Pozytywny wynik przeprowadzonych konsultacji społecznych i poprawnie złożony wniosek zapewniły tej miejscowości status miasta w 2024 roku.

Ostatnią wsią jest Turobin w pow. biłgorajskim. Ta miejscowość już starała się w 2022 roku o status miasta, ale wtedy wniosek został odrzucony. Odmowę wydał wtedy wojewoda, ponieważ we wniosku były liczne błędy. Jak widać, w 2024 roku się już uda!

Listen on Spreaker.