Tańczyli „Poloneza dla Lublina“. W korowodzie przez miasto przeszło kilkaset par

2022-05-03 20:39

W końcu się udało! Po dwóch latach nieobecności spowodowanej pandemią koronawirusa do Koziego Grodu wróciła tradycja trzeciomajowego poloneza, którego zatańczyli włodarze miasta i województwa, „kaniorowcy“ , przede wszystkim lublinianie i odwiedzający miasto turyści. W korowodzie spod Ratusza na Plac Litewski w 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja przeszło kilkaset par!

Piękna pogoda i tłumy na Krakowskim Przedmieściu... W 2022 roku, w odróżnieniu od ubiegłych lat świętowanie popularnego 3 Maja odbywało się nadzwyczaj tłumnie. „Polonez dla Lublina“ po raz pierwszy przeszedł w 2010 roku, zaś w 2019 w tańcu uczestniczyło 300 par. Polonez A.D. 2022 było chyba jeszcze więcej idących w takt staropolskiego tańca ludzi. - W tym roku powrócimy do naszej lubelskiej trzeciomajowej tradycji, czyli "Poloneza dla Lublina". Zawsze po zakończeniu oficjalnych uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja przez Krakowskie Przedmieście kroczył w rytmie Poloneza korowód z udziałem mieszkańców i tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej - pisał na swej stronie na Facebooku Krzysztof Żuk, prezydent miasta Lublin. - Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią w tym roku "Polonez dla Lublina" wraca na 3 maja, z czego bardzo się cieszę i zapraszam wszystkich nie tylko do korowodu, ale na całe trzeciomajowe uroczystość - zachęcał.

W Lublinie uczcili święto polonezem. W uroczystym tańcu wzięło kilkaset par.

Jak widać - lublinianie przyjęli zaproszenie. - Bardzo było nam tego potrzeba. To piękne, że chcemy być ze sobą - cieszyła się pani w poważnym wieku, którą do tańca zaprosił jeden z „kaniorowców“. W pierwszej parze szedł prezydent Żuk, tuż za nim wojewoda lubelski Lech Sprawka, który dołączył do korowodu bezpośrednio po obchodach święta na Placu Litewskim. - Jakże inaczej dziś wyglądały uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w porównaniu do 3 maja 2020 roku. Wtedy ulice były opustoszałe, uroczystości były niezwykle skromne, ograniczone praktycznie do złożenia wieńców na Placu Litewskim. Cieszę się, że dziś świętowaliśmy jak przed pandemią. Nasze Święto Narodowe związane z tak chwalebnym wydarzeniem z historii Polski jak uchwalenie Konstytucji 3 Maja powinniśmy obchodzić radośnie i tłumnie, jak dziś - puentuje prezydent Lublina.