Lublin: SZTUKMISTRZ wrócił na Stare Miasto. Powrót WYJĄTKOWEJ atrakcji [ZDJĘCIA]

2021-03-26 14:54

Przez ponad dwa lata trzymał pion i prowadził niekończącą się wędrówkę po linie z jednej kamienicy przy ul. Grodzkiej na drugą, aż wreszcie runął jak długi głową w dół... Mowa o rzeźbie Sztukmistrza z Lublina, której obfite opady śniegu „zawróciły” w głowie i trzeba ją było zdjąć. Sztukmistrz wrócił już na miejsce z nowymi siłami, został bowiem poddany gruntownej konserwacji. To wyjątkowa atrakcja w samym sercu Starego Miasta.

Sztukmistrz z Lublina, postać wzorowana na tytułowym bohaterze powieści noblisty Isaaca Singera, pojawiła się nad Grodzką w sierpniu 2018 roku przy okazji Carnavalu Sztukmistrzów. Stworzył ją Jerzy Kędziora, artyście udało się tak idealnie zbalansować zrobioną z tworzywa figurę, że bez trudu utrzymywała równowagę dzięki tyczce. I choć początkowo Sztukmistrz miał jedynie witać gości festiwalu, to został w Lublinie na stałe. Cieszy lublinian i turystów, bacznie spoglądając na nich z góry.

Zobacz też: Lublin: Osobówka STARANOWAŁA karetkę na sygnale! WSTRZĄSAJĄCE nagranie [WIDEO]

Super Raport 25.03 (Goście: Kamil Bortniczuk - Porozumienie, Bartosz Arłukowicz - europoseł PO), Sedno Sprawy: prof. Piotr Czauderna

Niestety, pod koniec stycznia 2021 roku Sztukmistrz miał niemiłą przygodę. Śniegi, które nawiedziły Lublin, dały mu się tak we znaki, że przeciążony nie wytrzymał i runął głową w dół. Rzeźbę trzeba było zdjąć.

Przy okazji specjaliści zajęli się odświeżeniem figury. – Sztukmistrz złapał równowagę i wrócił na swoje miejsce – obwieścił Urząd Miasta Lublin na swej stronie internetowej. – Po styczniowym wypadku potrzebował odpoczynku i po prawie dwóch miesiącach dzisiaj znów jest na swoim miejscu na Starym Mieście.

Oczywiście z małpką!