Wystawa jest przeznaczona głównie dla osób niewidomych i słabowidzących, ale „dotknąć sztuki” może każdy.
– Osoba widząca może bardzo szybko zobaczyć i zinterpretować dzieło sztuki, osoba z dysfunkcją wzroku ma dostęp dużo bardziej ograniczony – podkreśla dr Anna Barańska, zastępca dyrektora Instytutu Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym UMCS. – Jeśli jest taka możliwość, jeśli dzieła są dostosowane do niewidzących, taka osoba musi wydobywać inne pokłady, w sensie innych zmysłów. Dlatego bardzo ważne jest, żeby prace były wzbogacane o fakturę, dźwięk czy zapach.
Ekspozycja jest częścią większego projektu, skierowanego do osób z niepełnosprawnością wzroku. Zostaną na niej zaprezentowane obrazy, obiekty i instalacje, które będą poznawane przez dotyk.
Osoby niewidome i słabowidzące mają na co dzień ograniczony dostęp do sztuki. Część muzeów zaczyna przystosowywać swoje ekspozycje do tego grona odbiorców i z pewnością działania te w przyszłości będą się rozwijać. Instytut Sztuk Pięknych WA UMCS w ramach prowadzonych badań naukowych i działalności artystycznej realizuje projekt pt. „Dotyk sztuki” – skierowany do osób z dysfunkcją wzroku.
Jednostka planuje dalsze działania w obszarze sztuki, skierowane do osób niewidomych i niedowidzących, których efekty prezentowane będą w przyszłości na kolejnych wystawach, warsztatach oraz w publikacjach podsumowujących kolejne etapy projektu.
Wernisaż wystawy już w czwartek (07.11.19) o godz. 17.00 w galerii Wydziału Artystycznego UMCS – w akademiku przy ul. Zana 11. Wystawa będzie dostępna do końca listopada.
Polecany artykuł: