gorzów szpital fala korona

i

Autor: materiały szpitala Gorzów Gorzowska lecznica szykuje się do większej liczby zachorowań.

Szpitale zapełniają się dziećmi! Rekord pandemii na Lubelszczyźnie

2022-01-28 17:17

Województwo lubelskie notuje rekord epidemii pod względem hospitalizacji dzieci. Wojewoda lubelski przestrzega przed nowymi tendencjami, które dają się zauważyć w regionie: choruje coraz więcej dzieci i młodzieży przed 18 rokiem życia i coraz więcej chorych musi trafiać do szpitala. "To najwyższy poziom hospitalizacji dzieci i młodzieży od początku pandemii. W związku z tym zwiększyliśmy liczbę covidowych łóżek dziecięcych do poziomu 73 miejsc" - podał w piątek 28 stycznia.

Lubelskie: Smutny rekord pandemii. Szpitale zapełniają się dziećmi

W piątek (28.01.22) w województwie lubelskim potwierdzono 3061 nowych zakażeń koronawirusem, a wskaźnik zakażeń oszacowano na 144 na 100 tys. mieszkańców - taki wynik daje regionowi siódme miejsce w skali kraju. Podczas konferencji prasowej wojewody lubelskiego Lecha Sprawki przedstawiono też dane statystyczne dot. zgonów wśród mieszkańców: tu jest nieco lepiej - 14. miejsce w skali kraju z wynikiem 0,43 zgonów na 100 tys. osób.

Ale Lubelszczyzna zaczyna się mierzyć z jeszcze innym problemem: wzrostu hospitalizacji. Obecnie zajętych jest 861 z 1676 dostępnych łóżek COVID-19, z kolei 65 osób przebywa na łóżkach respiratorowych. Dla porównania: równo ok temu w regionie zajętych było 1021 z 2113 dostępnych miejsc. W piątek fali, jak się okazuje, do szpitala trafia coraz więcej dzieci. Dzisiaj w szpitalach przebywa 58 dzieci, a podczas czwartej fali było to maksymalnie 47 osób. Jest to najwyższy poziom hospitalizacji dzieci i młodzieży od początku pandemii. W związku z tym zwiększyliśmy liczbę covidowych łóżek dziecięcych do poziomu 73 miejsc – podkreślił wojewoda Sprawka. 

Polecamy: Lublin. Ksiądz oszukany "na policjanta"! Stracił ogromną sumę! Prawie 60 tys. złotych

Sonda
Czy chorowałeś na Covid-19?

Z relacji wojewody wynika, że wcześniej w trakcie przechodzenia choroby COVID-19 - wśród dzieci - do szpitali trafiały głównie te do piątego roku życia. Teraz coraz więcej łózek covidowych zajmują osoby młode: przedszkolaki i nastolatkowie z objawami zapalenia płuc. - Przy czym nie są to bardzo ciężkie przebiegi. W naszych zasobach są 4 dziecięce łóżka respiratorowe, ale żadne nie jest zajęte. Prawie wszystkie hospitalizowane dzieci są niezaszczepione przeciw COVID-19 – sprecyzował.

Dotychczas w woj. lubelskim w pełni zaszczepionych jest 890 tys. osób, tj. 42 proc. całej populacji Lubelszczyzny. Pod tym względem region lubelski plasuje się na przedostatnim miejscu w Polsce. Liczba dziennie wykonywanych szczepień przeciw COVID-19 spada.