W lubelskim odnotowano 5 przypadków zachorowań na świńską grypę

i

Autor: Parentingupsteam, Public Domain, pixabay.com W lubelskim odnotowano 5 przypadków zachorowań na świńską grypę

Świńska grypa w Lublinie: Epidemia paniki [WIDEO]

2016-02-03 9:50

Zachorowania grypopodobne rosną, ale nie jest to nic dziwnego w czasie sezonu na infekcje.  

Według danych lubelskiego sanepidu w regionie na grypę choruje 2,4 tysiąca osób. Choć jest to więcej niż w ubiegłym roku to rozprzestrzenianiu się winna jest zmienna pogoda.

W Lublinie odnotowano także występowanie wirusa AH1N1, czyli tzw. świńskiej grypy. Chorych jest już 5 osób, ale żadna z nich nie wymaga hospitalizacji.

- Zalecamy wykonanie szczepienia przeciwko grypie. Szczepienie można wykonać w placówce służby zdrowia. – mówi Jolanta Chabros, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie.

AH1N1 jest typem grypy sezonowej. W obawie przed przeziębieniami Szpital Kliniczny nr 4 przy Jaczewskiego wprowadził całkowity zakaz odwiedzin chorych na wszystkich oddziałach.

Przed grypą można się ustrzec

- Jeśli chodzi o codzienne zabezpieczanie się to: należy ubierać się stosownie do pogody, myć ręce, unikać osób, które chorują na ostre infekcje układu oddechowego – dodaje Jolanta Chabros.

Jeśli już doskwierają: gorączka, bóle głowy, kaszel, bóle mięśni i dreszcze to zamiast drogi do pracy lub szkoły, warto udać się do lekarza.  

Powiatową Stację Sanepidu z kamerą odwiedził Michał Serkiz, reporter Radia ESKA.