Średnia pensja w Lublinie? Szokujące kwoty! Przeciętne wynagrodzenie w Lubelskiem

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/frycyk01 Średnia pensja w Lublinie? Szokujące kwoty! Przeciętne wynagrodzenie w Lubelskiem

Kto tyle zarabia?!

Średnia pensja w Lublinie? Szokujące kwoty! Przeciętne wynagrodzenie w Lubelskiem

2022-11-02 9:47

Urząd Statystyczny podał nowe dane o przeciętnych wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw – w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Ile średnio zarabiamy? Statystycznie – całkiem sporo! Wiele osób, widząc te liczby, może złapać się za głowę. Zarabiasz tyle? A może jeszcze więcej? Wielu z nas zagląda do portfela, ale takich pieniędzy tam nie znajdzie. Jakie są średnie zarobki i wynagrodzenia w Lublinie i w województwie lubelskim?

Ile wynosi średnia pensja osób pracujących w Lublinie i na Lubelszczyźnie? Nie jest żadną tajemnicą, że w Lublinie zarabia się – statystycznie – najlepiej w całym regionie, a w mniejszych miejscowościach średnie zarobki są niestety niższe. Z drugiej strony średnie wynagrodzenia w województwie lubelskim i tak są niższe niż w wielu regionach na zachodzie Polski.

Średnia pensja Lublin. Przeciętne wynagrodzenia w Lublinie

Ile wynosi średnia pensja w Lublinie? Urząd Statystyczny podał dane za wrzesień 2022 roku. Kwoty mogą zaskoczyć wiele osób. Ty też złapiesz się za głowę? Według statystyk przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2022 roku w Lublinie wynosiło… 5 946,24 zł! To kwota brutto. Po odliczeniu podatków i innych potrąceń oznacza to – plus minus – 4383 zł netto, czyli na rękę. Zarabiasz tyle?

Średnia pensja – woj. lubelskie. Ile zarabiamy na Lubelszczyźnie?

Średnia pensja w Lubelskim jest niższa niż w samym Lublinie. To dlatego, że zarobki w mniejszych miejscowościach są – statystycznie niższe niż w stolicy regionu. Z danych Urzędu Statystycznego w Lublinie wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw na Lubelszczyźnie we wrześniu 2022 roku wyniosło… 5 603,02 zł. To oznacza około 4150 zł netto, na rękę.

Średnia pensja w Polsce i minimalne wynagrodzenie 2022 i 2023

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2022 roku w skali całego kraju wyniosło prawie 6688 zł brutto – czyli ok. 4889 zł netto, na rękę. To o kilkaset złotych więcej niż w Lublinie i ponad 1000 zł brutto więcej niż średnio w województwie lubelskim.

Skąd takie kwoty? Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw to tak naprawdę jedyna wartość, jaką GUS mierzy co miesiąc i która odnosi się do naszych pensji, choć nie jest to realna średnia zarobków Polaków. Przeciętne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (to dane, które podaje Urząd Statystyczny i które opublikowaliśmy powyżej) uwzględniają firmy zatrudniające minimum dziewięć osób. Nie obejmuje małych firm czy mikroprzedsiębiorstw.

W 2022 roku pensja minimalna w Polsce wynosi 3010 zł brutto, a wkrótce ma ponownie wzrosnąć – w przyszłym roku aż dwa razy. Od 1 stycznia najniższa pensja będzie wynosiła 3490 zł, a od 1 lipca – 3600 zł brutto.

Sonda
Przeciętne wynagrodzenia. Zarabiasz mniej czy więcej?
Zarobki w wielkich giełdowych firmach. Rekordziści dostają 25,7 tys. zł miesięcznie