Polecany artykuł:
Tylko w tym roku zespół z Lubelszczyzny z sukcesami uczestniczył w zawodach w USA, Chinach czy Meksyku. – To był nasz najlepszy sezon, daliśmy z siebie wszystko, co mogliśmy. Uczestnictwo w finałach jest sukcesem wszystkich – powiedział Dariusz Głuchowski, opiekun grupy, który został uhonorowany nagrodą Woodie Flowers FInalist dla najlepszego z mentorów.
W tym roku zespół wywalczył m.in. brązowy medal w międzynarodowych Finałach FRC w Detroit. W zawodach wzięli udział przedstawiciele ponad 160 państw. – Gdybym cofnął się o trzy lata i ktoś powiedziałby mi, że zajmę się robotyką, będę podróżował po świecie i zdobywał nagrody, nie uwierzyłbym – mówi Mateusz Kapica, członek Spice Gears.
Z Mateuszem Kapicą, jednym z liderów Spice Gears rozmawiał Mateusz Kasiak. Posłuchaj!
>>> Będzie więcej „zielonej fali” w Lublinie, ale najpierw wyłączą sygnalizację [AUDIO]
>>> Lublin kiedyś i dziś. Zobaczcie, jak dawniej wyglądało nasze miasto [STARE ZDJĘCIA]
Sukces Kraśnika, Lubelszczyzny i Polski
Polska drużyna jest jedynym przedstawicielem Europy Środkowo-Wschodniej w lidze robotyki. Jak mówi prof. Alexander Nawrocki, amerykański mentor naszego zespołu – wynika to przede wszystkim z różnic finansowych między Stanami a Polską.
– Młodzi ludzie w Polsce są bardzo utalentowani. Jedyna różnica to możliwości. Oni mieli tu bardzo pod górkę – dodaje profesor, który od ponad 40 lat mieszka w Kalifornii.
Posłuchaj rozmowy z prof. Alexandrem Nawrockim.
>>> Biłgoraj: Po ulicach miasta spacerował... wielbłąd!
– Prowadzimy cały czas rekrutację. Można do nas dołączyć w każdej chwili. Te diamenty zostają z nami i stają się mentorami – tłumacz Głuchowski. Zespół z Kraśnika przygotowuje się do kolejnych zawodów i w tej chwili liczy 36 osób.
Turniej Robotyczny
Na fali sukcesów zespołu Spice Gears ruszyła rekrutacja do pierwszych zawodów Lubelskiej Ligi Robotyki. Projekt wspierają władze województwa lubelskiego. Mentorami konkursu będą członkowie kraśnickiej ekipy.
>>> Idzie jesień. Jak przygotować się na atak grypy? [PORADY, AUDIO]
Zawody adresowane są do uczniów szkół średnich z całego województwa. Pięcioosobowe drużyny najpierw zgłaszają pomysł swojej koncepcji. Po kwalifikacji do Ligi, projektują, budują i programują konkursowe roboty. Więcej szczegółów na temat Lubelskiej Ligi Robotyki znajdziecie na ligarobotyki.pl.