Wyjątkowe zjawisko na niebie! „Śnieżny” Superksiężyc 2019

i

Autor: Justa Dominik Wyjątkowe zjawisko na niebie! „Śnieżny” Superksiężyc 2019

Wyjątkowe zjawisko na niebie! „Śnieżny” Superksiężyc 2019

2019-02-19 14:33

Kolejna okazja, by zobaczyć takie zjawisko dopiero za... siedem lat! Zobacz wyjątkowo jasny i wyjątkowo duży księżyc nad Lubelszczyzną!

Pełnia Księżyca wypadnie w tym miesiącu 19 lutego o godz. 16.53. Tego samego dnia, ale nieco wcześniej (o godz. 10.00) Księżyc znajdzie się w tzw. perygeum, będzie więc w najmniejszej odległości od Ziemi. We wtorek 19 lutego będzie to ok. 356 761 km. W tym roku to najkrótszy dystans, jaki będzie dzielić oba ciała niebieskie.

Superksiężyc można będzie zobaczyć gołym okiem, niemal z każdego miejsca w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Niebo nie powinno być jednak zachmurzone. Warto też oddalić się od miejskich skupisk światła. Fascynatom polecamy zaopatrzyć się w teleskopy i lornetki.
 


– Czy te zmiany są duże? W rzeczywistości nie. Podczas Superpełni Księżyc jest tylko 8% większy niż podczas typowej pełni – przekonują eksperci Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN.

>>> Lublin: Wyciek niebezpiecznych chemikaliów przy ul. Metalurgicznej! [AUDIO, AKTUALIZACJA]

>>> Wiosna przyszła już w lutym! Mamy na to dowody [WIDEO]


Do obserwacji Superksiężyca nie jest wymagany żaden specjalistyczny sprzęt. Najważniejsze warunkiem jest bezchmurne niebo. Pogoda ma tu największe znaczenie. Dla lepszego efektu warto wybrać się za miasto, z dala od zabudowań i źródeł światła, które powodują na niebie tzw. zanieczyszczenie świetlne.

Wyjątkowe zjawisko na niebie! „Śnieżny” Superksiężyc 2019

i

Autor: lightpollutionmap.info Wyjątkowe zjawisko na niebie! „Śnieżny” Superksiężyc 2019

Miejsca o mniejszej ilości źródeł światła, przeszkadzających w obserwacjach, możecie śledzić w serwisie lightpollutionmap.info.

>>> Wirus grypy A atakuje na Lubelszczyźnie! Ponad 40 tys. zachorowań [AUDIO]
 

Zobacz WIDEO!