Lany poniedziałek w Lublinie

i

Autor: Pexels.com Lany poniedziałek w Lublinie

Śmigus-dyngus – piękna tradycja czy tylko okazja dla chuliganów? [AUDIO]

2019-04-18 20:30

Lany poniedziałek lub – według słowiańskiej tradycji – śmigus-dyngus, w tym roku wypada 22 kwietnia. Czy to nadal kultywowana od stuleci tradycja, czy częściej okazja do chuligańskich wybryków? Sprawdźcie, jak rzecz ma się na Lubelszczyźnie!

Zdecydowana większość naszych rozmówców uważa, że śmigus-dyngus to nadal niewinna tradycja. Szczególnie dla dzieci, które od rana polewają członków swoich rodzin. Co niektórzy widzieli jednak w ostatnich latach sytuacje, do których nie powinno dojść.

>>> Lublin: Pracownik salonu samochodowego okradał klientów i firmę!


– Byłam świadkiem takiego zdarzenia w Łęcznej – przyznaje jedna z mieszkanek Lublina. – Idąc do kościoła widziałam, jak matka z dzieckiem, do tego w widocznej ciąży, została oblana od stóp do głowy.

Dla większości jednak lany poniedziałek oznacza niewinne oblewanie się wodą w domu. – Szczególnie jak ma się dzieci, to tę tradycję warto obchodzić – przyznaje jedna z naszych rozmówczyń. – U nas to nie jest nawet symboliczne polewanie się wodą. Lejemy po całości, wszystkim co mamy pod ręką, w grę wchodzi nawet prysznic – tłumaczy.

Posłuchaj, co mieszkańcy Lublina powiedzieli naszemu reporterowi, Bartkowi Ważnemu!


Według słowiańskiej tradycji oblewanie młodych panien źródlaną wodą miało być wstępem do swatów a potem małżeństwa.

>>> Sprzedał... cudze auto! Powód? Stało na jego posesji


Lubelska policja przyznaje, że od kilku lat takie przypadki w śmigus-dyngus zdarzają się już bardzo rzadko. Mimo wszystko mundurowi przypominają, że za oblewanie innych bez ich zgody można ponieść konsekwencje.
 


W przypadku, gdy zniszczymy w ten sposób drogą odzież, trzeba się liczyć z konsekwencjami – przyznaje Renata Laszczka-Rusek, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Również w przypadkach, gdy młode osoby, kultywując tradycję lanego poniedziałku, wbiegają nagle na jezdnię wprost pod nadjeżdżające samochody. Stwarzają w ten sposób nie tylko zagrożenie dla siebie samych, ale także dla kierowców.

Każdy przypadek takiego „chuligańskiego ataku” policja rozpatruje indywidualnie.

>>> Kozienalia i Medykalia 2019 w Lublinie! Znamy już wykonawców [PROGRAM, AUDIO]


Posłuchaj też, co na temat bezpiecznego obchodzenia lanego poniedziałku powiedziała nam Renata Laszczka-Rusek, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.


>>> Sygnalizacja na skrzyżowaniu Nadbystrzyckiej i Romantycznej? Jest potrzebna, ale... [AUDIO]

Zobacz WIDEO!